LazerWolves 8 11 7 5 - 31 -
Hornets 13 20 21 13 - 67 -

Το πρώτο "τσίμπημα"!

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα των Hornets στην Development2 League, αφού επικράτησαν των LazerWolves σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Με περισσότερα ενθουσιασμό και ένταση εμφανίστηκαν οι Hornets στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μουστάκα, Μελισσά και Τσολιάκο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 8-13. Για τους γηπεδούχους οι Μοσχάκης και Βαρκάτζας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, σημειώνοντας από 4 πόντους.

Ο συγκινητικός Αντωνακόπουλος με 9 πόντους συνδέθηκε με το καλάθι και έδωσε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι Hornets είχαν περισσότερες λύσεις και ιδέες στην επίθεση. Με τον Μπακογιάννη να τα πηγαίνει εξαιρετικά τόσο στα εκτελεστικά, όσο και στα οργανωτικά του καθήκοντα και τους Ασημόπουλο και Πουλικάκο να "χτυπούν" από την περιφέρεια, οι "Σφήκες" πήραν διψήφιο προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (19-33).

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο εντυπωσιακό +28 (26-54). Τα πρώτα σημάδια κόπωσης είχαν αρχίσει να κάνουν ήδη την εμφάνισή τους στο στρατόπεδο των γηπεδούχων, με το σκορ να μαρτυρά την εικόνα του αγώνα.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες, και οι "Σφήκες" εκμεταλλευόμενοι τον γεμάτο πάγκο τους, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 31-67. Οι LazerWolves πλήρωσαν τις πολλές απουσίες τους και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Πουλικάκος με double double και 13 πόντους (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντωνακόπουλος με 11 πόντους.

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 11 (1), Βαρκάτζας 8, Μεϊκόπουλος, Τούμπαλης, Χαντζάρας 2, Μοσχάκης 10 (2)

Hornets (Μαραβελάκης): Ασημόπουλος 6 (2), Γιοβάνης 6, Κεφαλόπουλος 5, Λιακίδης, Μαραβελάκης 3 (1), Μελισσας 8, Μουστάκας 8, Μπακογιάννης 9 (1), Πουλικάκος 13 (1), Σαμλης 5 (1), Τσολιακος 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς, καθώς και το ελπιδοφόρο ξεκίνημα των Hornets.