11/10/2024
Virtus Kothonia 11 15 12 12 - 50 -
Ακρίτες 5 11 10 15 - 41 -

Πρώτο ροζάκι για την Virtus!

Την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της D2-League πήρε η Virtus Kothonia, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τους 6 Ακρίτες με 50-41 στο Athens Sports Hall!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Virtus Kothonia, καθώς με 4 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Παύλου Τηγάνη και τρίποντο του Νικολακόπουλου, προηγούταν με 11-0, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Τους πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Γιάννης Χριστοφορίδης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ το σκορ της πρώτης περιόδου, 11-5, διαμόρφωσε ο Βασίλης Χριστοφορίδης με buzzer beater από το κέντρο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Παπαμιχαήλ και βοήθειες των Παύλου Τηγάνη - Νίκου Τηγάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 26-16. Τους Ακρίτες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Γιάννης Χριστοφορίδης και το τριποντάκι του Σαββίδη.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 5 πόντους του Νίκου Τηγάνη και τρίποντο του Νικολακόπουλου, η παρέα του Κωστόπουλου διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 38-26. Ο Γιάννης Χριστοφορίδης συνέχιζε να παλεύει επιθετικά για τους φιλοξενούμενους και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 38-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Virtus Kothonia είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Παύλο Τηγάνη, Τόλια και Νικολακόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-41. Για τους Ακρίτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βασίλης Χριστοφορίδης, Καραμαγκάλης και Σαββίδης.

Novibet MVP της Virtus Kothonia ο Παπαμιχαήλ με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Ακρίτες ο Βασίλης  Χριστοφορίδης με 13 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 3/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Virtus Kothonia (Κωστόπουλος): Καράμπελας 4, Αντωνόπουλος 6, Αμπάτης, Κωστόπουλος, Νικολακόπουλος 10 (2), Σαντοριναίος Ι. 2, Σαντοριναίος Χ., Τσιγώνιας, Τόλιας 2, Παπαμιχαήλ 6, Τηγάνης Π. 12, Τηγάνης Ν. 8 (2)

Ακρίτες (Χριστοφορίδης Μ.): Χριστοφορίδης Β. 13 (2), Χριστοφορίδης Γ. 14 (1), Σιμιακός 2, Σαββίδης 5 (1), Χριστοφορίδης Μ.,Καραμαγκάλης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Ακριτών, αλλά και η διαχείριση του αγώνα από την Virtus Kothonia!