27/05/2023
Λύκοι 14 15 15 10 - 54 -
G-vana 10 11 10 8 - 39 -

Ψάχνουν αντίπαλο οι Λύκοι !

Την ομάδα που θα τους σταματήσει συνεχίζουν να αναζητούν οι Λύκοι, καθώς επικράτησαν και της G-Vana με 54-39, φτάνοντας έτσι τα 5 διαδοχικά ροζ φύλλα στον 6ο όμιλο της Summer Development League.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Λύκους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί χάρη στους Κούβελα (6π.), Σάββα (2π.), Καρακώστα (2π.), Χαροκόπο (2π.) και Πάτρα (2π.). Το δίδυμο Μοσχόπουλος (7π.) - Αχτίπης (3π.) πήρε στις πλάτες του τη φιλοξενούμενη ομάδα, μην επιτρέποντας στους Λύκους να ξεφύγουν από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Λύκοι παρέμειναν ανώτεροι, διατηρώντας την επιθετική τους πολυφωνία και με τον Πάτρα (6π.Π) να κάνει τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, Μοσχόπουλος (9π.) και Αχτίπης (2π.) ήταν και πάλι οι μοναδικοί παίκτες της G-Vana που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 29-21.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Άρη Σάββα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, απλοποιώντας αρκετά την υπόθεση νίκη και ούσα σταθερά αποτελεσματική στο αμυντικό σκέλος. Η G-Vana συνέχισε να βασίζεται αποκλειστικά τους Αχτίπη (6π.) και Μοσχόπουλο (3π.) κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -13. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λύκοι διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και δίχως να αγχωθούν έφτασαν δίκαια στη νίκη. Κούβελας (4π.), Χαροκόπος (3π.) και Καρακώστας (3π.) σκόραραν στο φινάλε για τους νικητές, ενώ η ομάδα του Pecani βελτίωσε κάπως την εικόνα της στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Λύκοι είχαν 14/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η G-Vana είχε 9/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 6/20 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Καρακώστας με 7 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και ¼ τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Μοσχόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Λύκοι (Σάββας) : Δρόσος 2, Καρακώστας Αλ. 7 (1), Καχριμάνης 2, Κούβελας 14 (2), Κουρούβανης 8 (2), Πάτρας 10 (2), Σάββας 6, Χαροκόπος 5.

G-Vana (Pecani) : Αχτίπης 15 (3), Βίγλας, Λιάνας 1, Λύρος, Μοσχόπουλος 23 (2), Μπαρμπέρης, Νικήτας, Τσατσαλής, Ψωμιάδης.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.