05/12/2022
Τα Βουνά 13 17 9 21 - 60 -
Patras LakiStars 7 18 8 10 - 43 -

«Ψήλωσαν» κι άλλο τα Βουνά

Μετά από ένα παιχνίδι, στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, τα Βουνά δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Lakistars (60-43) και έφτασαν σε ακόμα μια νίκη, τρίτη διαδοχική, η οποία τους φέρνει μια ανάσα από την πρόκριση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Lakistars ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, όμως τα Βουνά με πρωταγωνιστές τους Μαντά και Λιόλιο κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στο +6 (13-7).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Lakistars μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ (13-15), όμως αυτό ήταν και το...κύκνειο άσμα τους στο ματς, καθώς από εκεί και έπειτα κυριάρχησαν πλήρως τα Βουνά και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα (22-15).

Η 3η περίοδος ήταν η πιο παραγωγική στο ματς, καθώς μπήκαν συνολικά 35 πόντοι (17-18). Οι «μπλε» προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με τα Βουνά να μπαίνουν με «αέρα» 6 πόντων στη Δ' περίοδο (39-33).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η πιο νεανική και αθλητική ομάδα των Βουνών μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα, πάτησε γκάζι και...εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα των Lakistars και με επιμέρους σκορ 21-10 έφτασε διά περιπάτου στο τελικό 60-43.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Ανδρέας Τσιρώνης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στον αντίποδα κορυφαίος ήταν ο Μιχάλης Κριτζιώτης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα με 17/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 8/16 βολές. Μέτρησαν ακόμα 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη. Από την άλλη, οι Lakistars είχαν 12/32 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 7/10 βολές, προσθέτοντας επιπλέον 28 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα και 20 λάθη.

ΒΟΥΝΑ: Αναστασόπουλος 1, Λιόλιος 11, Μαντάς 20, Μαραθιάς 9, Τσιρώνης Α. 13, Τσιρώνης Β. 6

LAKISTARS: Αγγελόπουλος 0, Αξιώτης 10, Κριτζιώτης 10, Κόκκινος 2, Μητρόπουλος 5, Παπαφλωράτος 2, Φιλιππόπουλος 6, Φουντόπουλος 4, Χρονόπουλος 4