27/05/2023
Iron Maidan 9 17 11 14 - 51 -
N.A. 99ers 15 6 17 20 - 58 -

Ψυχραιμία και ενέργεια έδωσαν την νίκη στους 99ers!

Νίκη που τους δίνει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι NA 99ers, επικρατώντας πολύ δύσκολα στα τελευταία λεπτά με 51-58, απέναντι στους πάντα μαχητικούς Iron Maidan.

Οι 99ers μπήκαν με το γνωστό τους τρόπο στο πρώτο δεκάλεπτο και με μεγάλη ενέργεια και ταχύτητα στις επιθέσεις τους, με τον Κοκκίνη να πρωταγωνιστεί με 8 πόντους, κρατούσαν προβάδισμα με 9 – 15. Στο στρατόπεδο των πράσινων, ξεχώρισε ο Δ. Μακρής με 5 πόντους, με Παληγιάννη και Θ.Μαλτέζο να βάζουν από δύο βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Iron Maidan ήταν εξολοκλήρου καλύτεροι στο παρκέ, και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Παληγιάννη με 8 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 21. Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Καζάκου ήταν πολύ άστοχο, έμεινε στα ρηχά στην επίθεση, με τον Παντελίδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Δημάδη ένα καλάθι.

Οι Maidan πατούσαν καλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με καλάθια από Δ. Μακρή και Θ. Μαλτέζο, ξέφυγαν με 7(30-23). Οι 99ers πήραν μπρος μετά το τρίλεπτο, έβγαλαν τεράστια ενέργεια στην άμυνα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Κοκκίνη με 5 και Δημάδη με 4 πόντους αντίστοιχα, γύρισαν τούμπα την κατάσταση(30-35), για να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό Α. Μακρής και Θ.Μαλτέζος σε 37 – 38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μαϊντανοί πάλευαν να πάρουν στα χέρια τους την κατάσταση με κύριο εκφραστή ξανά τον Παληγιάννη με 8 πόντους και τον Α. Μάκρη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, όμως οι 99ρηδες δεν έχασαν σε κανένα λεπτό την πρωτοπορία, ήταν πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες επιθέσεις και με το δίδυμο Δημάδη με 7 και Μερμίγκη με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την κούρσα, έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση με 51 – 58.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Κοκκίνης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Maidan είχαν 14 / 42 δίποντα, 2 / 13 τρίποντα, 17 / 22 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι 99ers είχαν 20 / 49 δίποντα, 3 / 28 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Iron Maidan(Α.Μακρής): Βελιώτης, Γεράκος, Α. Μακρής 10(8ρ.), Δ. Μακρής 10, Α. Μαλτέζος 2, Θ. Μαλτέζος 7, Μπάιλας, Παληγιάννης 22(10ρ.).

ΝΑ 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης 2, Δεδεψίδης, Δημάδης 19, Κοκκίνης 15(16ρ.), Κουρεμένος, Λουκαΐδης, Μελέτης, Μερμίγκης 10(8ρ.), Παντελίδης 12(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των παικτών.