16/05/2024
Net Reapers 17 21 12 11 - 61 -
Τα Βουνά 10 24 18 16 - 68 -

Ψήλωσαν κι άλλο τα Βουνά, λυγίζοντας τους Net Reapers

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο κεντρικό γήπεδο του Promitheas Park, τα Βουνά πέτυχαν μια σπουδαία νίκη επί των Net Reapers (61-68) και εδραιώνονται στην πρώτη τετράδα της Master League, την ώρα που οι Reapers μένουν με την καλή και μαχητική τους εικόνα και επικεντρώνονται στη συνέχεια και τη μάχη που θα δώσουν για μια θέση στα Play Off.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Net Reapers, οι οποίοι ξεκίνησαν με καυτούς Τζίφο και Τζανή και ολοκλήρωσε το Α' δεκάλεπτο στο +7 (17-10), με τα Βουνά σε αυτό το διάστημα να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών. Στη Β' περίοδο, οι συσχετισμοί της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκαν, αφού τα Βουνά άρχισαν να παίζουν με μεγαλύτερη στόχευση, ταΐζοντας τον Τσούνα μέσα στη ρακέτα, με τον έμπειρο center να κάνει σπουδαία δουλειά και να βοηθάει την ομάδα του να πλησιάσει στον πόντο (29-28).

Στην επανάληψη, τα Βουνά επέβαλλαν την κυριαρχία τους, με τον Παναγιώτη Λιόλιο να γίνεται πολύ πιο επιδραστικός, τον Τσούνα να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο Α' μέρος και τους Μαντά και Βαφειάδη να προσφέρουν σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Από πλευράς Net Reapers, ο Τζανής έμεινε μόνος του, τελειώνοντας το ματς με 6 τρίποντα, όμως δεν ήταν αρκετός και τα Βουνά πανηγύρισαν τελικά μια ακόμα σπουδαία νίκη (61-68).