03/04/2023
Peteenagers BC 10 16 14 15 - 55 -
Ball Don't Lie 20 18 6 7 - 51 -

Ψυχωμένη νίκη με ανατροπή για τους «πετεινούς»

Ένα σπουδαίο βήμα για την είσοδο στα Play Offs του Βasketaki Patras πραγματοποίησαν οι Peteenagers, oι οποίοι επέστρεψαν από -15 και νίκησαν τους Ball Don't Lie (55-51), έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Μέμο Λέζο. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στη μεγάλη κατηγορία για τους νεοφώτιστους «πετεινούς», την ώρα που οι BDL παραμένουν χαμηλά και θα δώσουν μάχη για να μπουν στην οχτάδα.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους Ball Don't Lie σε εξαιρετική κατάσταση, με τους Γασπαράτο, Κόλλια και Ψαλτάκη να υπογράφουν την πολύ καλή αρχή της ομάδας τους. Από την άλλη, οι Peteenagers εμφανίστηκαν νωθροί και χωρίς επιθετικές λύσεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το Α' δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με double score (10-20).

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν εφάμιλλη με όσα είδαμε στην πρώτη περίοδο, με τους BDL να συνεχίζουν να παρουσιάζουν ένα πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 15 πόντους (21-36), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-38.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί που ο Μέμος Λέζος άλλαξε μόνος του την ροή του αγώνα. Ο μεγάλος σταρ των «πετεινών» ήταν εκπληκτικός σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, προσέφερε εντυπωσιακές φάσεις, εκτελεστικά και δημιουργικά, βοηθώντας την ομάδα του να ξεκινήσει το πολυπόθητο come back. Το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-45 και το momentum ήταν ξεκάθαρα στο πλευρό των Peteenagers.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στην τελευταία περίοδο, εκεί που οι Peteenagers μπήκαν με τη...φόρα που είχαν από το Γ' δεκάλεπτο και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, όμως ο χαρακτήρας και το μέταλλο των «πετεινών» έκαναν τη διαφορά, για να έρθει τελικά το ροζ φύλλο (55-51)

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μέμος Λέζος, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους ηττημένους, σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Γεράσιμος Γασπαράτος, ο οποίος είχε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Peteenagers: Ασπρούλιας 8, Δημητριάδης 7, Διαμαντόπουλος, Λέζος 13, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 14, Χατζαντώνης 13

Ball Don't Lie: Ανδρουτσόπουλος 8, Γασπαράτος 11, Κόλλιας 17, Μαθιουδάκης, Μπέρτσος, Πουλουπάτης 3, Χαριτωνίδης, Ψαλτάκης 12