27/02/2022
Agrinio Kings 12 14 16 13 - 55 -
ΔΣΑ 10 16 10 15 - 51 -

Ψύχραιμοι στο φινάλε οι Agrinio Kings!

Παιχνίδι για γερά νεύρα ανάμεσα σε Agrinio Kings και ΔΣΑ με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 55 – 51.Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στο πρώτο τους δίποντο στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο φινάλε με 12 – 10.

Με σερί 6 – 0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν “κεφάλι” στο σκορ, αλλά οι Kings ισορρόπησαν και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν διψήφια διαφορά, αλλά η ομάδα του ΔΣΑ αντέδρασε, μείωσε και στο 30ο λεπτό πλησίασε στους 6.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν περισσότερο και λίγο μετά τα μέσα της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 1 πόντο. Στο κρίσιμο σημείο ο Τζαγκαράκης έδωσε πόντους στους Kings, οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζαγκαράκης με 15 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Γρηγόρης Κουβέλης που τραυματίστηκε ελαφρά στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν αγωνίστηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Για την ομάδα του ΔΣΑ ο Έξαρχος σημείωσε 24 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Γκρίζης.

Δεκάλεπτα: 12 – 10, 14 – 16, 16 – 10, 13 – 15

AGRINIO KINGS: Κουβέλης Γ. 13(2), Τσιρώνης 9(3), Στάμος 8, Τζαγκαράκης 15, Μπαλωμένος 5(1), Κεφαλής, Κουβέλης Θ., Μπόκας, Καλαμπαλίκης 5.

ΔΣΑ: Υφαντής 2, Γκρίζης 17, Παρετσόγλου, Γουργουλέτης, Έξαρχος 24(2), Ψάρρης 3, Καράτσαλος, Παπαδημητρίου 2(1), Σαφαρίκας 3(1).

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τι δε μας άρεσε. Οι πολλές διακοπές λόγω φάουλ και διαμαρτυριών στο παιχνίδι.