16/09/2024
Miami Heets 16 18 16 14 - 64 -
ThunderDogs 11 20 15 12 - 58 -

Πήραν την νίκη οι ψυχωμένοι Heets!

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Miami Heets του Ξενοφώντα Σάμιου το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena, καθώς σε ένα δυνατό παιχνίδι με το ενδιαφέρον να μένει μέχρι τα τελευταία λεπτά, επικράτησαν δίκαια απέναντι στους Thunderdogs.

Οι ομάδες έβγαλαν περίσσεια όρεξη στο πρώτο δεκάλεπτο, οι μονομαχίες ήταν αρκετά δυνατές με την ομάδα του Σάμιου να χτίζει προβάδισμα 5 πόντων. Αργυρούλης με 5 πόντους και Σωτηρέλλος με 4 ήταν τα πρώτα βιολιά για τους προπορευόμενος, ενώ ο Κασπαριάν με 5, κορυφαίος στο στρατόπεδο των Thunderdogs.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές, αύξησαν την επιθετική τους συγκομιδή με τους Thunderdogs να μειώνουν 34 – 31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σέργης με δύο τρίποντα και οι Μπερδεμπές – Δημακαρέας με drive προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα φιλοξενούμενων, αλλά οι Heets υπό την καθοδήγηση του εξαιρετικού Σωτηρέλλου και πολυφωνία στην επίθεση, κράτησαν το υπέρ τους σκορ.

Έπεσαν κορμιά και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, με την κάθε μια ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με Συγλέτο – Μανίκα να βάζουν από 4 πόντους, προσπέρασαν με 36 – 41. Μετά το πεντάλεπτο το σύνολο του Σάμιου ανέβασε στροφές και με τον Βούλγαρη να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό με 6 πόντους και τρίποντες βόμβες από Αργυρούλη - Παπαδόπουλο, πήρε ξανά το προβάδισμα με 50 - 46.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους τυπικά γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο,καθώς με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η αντίδραση των Thunderdogs δεν άργησε να έρθει και με τρίποντες βόμβες από Κασπαριάν - Μπερδεμπέ έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, με την άμεση απάντησή του Βαντή από την αριστερή γωνία να βάζει τα πράγματα στη θέση τους,διαμορφώνοντας το τελικό 64 – 58.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Αναστασίου με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κασπαριάν με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Miami Heets(Σάμιος): Γ. Αναστασίου 10(11ρ.), Ν.Αναστασίου 8, Αργυρούλης 10, Βαντής 6, Βούλγαρης 6, Δρίτσας, Κούρκουλος, Μαρινάκης 4, Παπαδόπουλος 8, Σουραβλάς 2, Σωτηρέλλος 10, Ταγματάρχης.

Thunderdogs (Πίνας): Σεφέρης 2, Βασιλόπουλος 2, Μπερδεμπές 12, Πίνας, Δημακαρέας 4, Μανίκας 4, Χιώτης 6, Σέργης 9, Συγλέτος 7, Κασπαριάν 12.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες.