29/02/2024
Beeranhas 13 15 13 23 - 64 -
Gul’dan Warlocks 5 7 7 12 - 31 -

Χτίζουν ψυχολογία τα Beeranhas!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τα Beeranhas στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 23η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους αγνώριστους Gul'dan Warlocks με 64-31 στην Ζωφριά και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα playoff.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Beeranhas στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Κουγιεντάκη, 4 του Ευαγγέλου και 4 του Χαϊδάκη, προηγούνταν με 13-2, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-5, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Καρλαύτης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει το πρώτο καλάθι της ομάδας του!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Μπαλατσούκα, 5 του Ευαγγέλου και 4 του Κουγιεντάκη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 20, 28-8. Το μόνο που κατάφεραν οι Gul'dan Warlocks ήταν να μειώσουν στους 16, 28-12, με τον Λουκίσσα να ευστοχεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι", αφού με 4 νέους πόντους του Ευαγγέλου, 4 του Κύρκου και τριποντάκι του Χαϊδάκη, έφτασαν στο +22, 41-19. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η παρέα του Μαμουτζή να βρει ρυθμό, με τον Κιούση να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Λουκίσσα 2. Σκορ τρίτης περιόδου 41-19.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Beeranhas να επικρατούν με 64-31, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ευαγγέλου, Μπαλατσούκα, Δέτση, Κουγιεντάκη και Κύρκου. Για τους Gul'dan Warlocks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καρλαύτης, Λουκίσσας και Μήτσας.

Betsson MVP για τα Beeranhas ο Ευαγγέλου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/7 βολές, 9/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Καρλαύτης με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Beeranhas (Μιχαηλίδης): Δέτσης 3 (1), Ευάγγελου 22 (1), Κουγιεντάκης 14 (2), Κύρκος 6, Μίχιλης, Μιχαηλίδης, Μπαλατσούκας 12, Χαϊδάκης 7 (1)

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Καραμπίνης, Καρλαύτης 12 (2), Κιούσης 3, Κωνσταντόπουλος, Λιάπης 1, Λουκίσσας 11 (3), Μαμουτζής, Μήτσας 4 (1), Πέτροβιτς

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίας φάσεις των Beeranhas, με αποκορύφωμα την ασίστ του Ηλία Μπαλατσούκα!