13/06/2024
West Side B.C 20 17 15 9 - 61 -
Trailers 17 13 21 23 - 74 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Trailers!

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες για τους Trailers στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν τους West Side με 61-74 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Με την περιφέρειά τους να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς από δύο τρίποντα έβαλαν οι Ρηγόπουλος - Νικολάου και από ένα οι Λέγγας - Μπελεχάκης, οι West Side προηγούνταν με 20-10, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου πέρασε στο παρκέ ο Ζώης και με δύο δικά του τρίποντα μείωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στους 3, 20-17, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους είχαν οι Λυμπέρης και Βλάχος.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 νέους πόντους του Νικολάου και τρίποντα των Τριανταφυλλίδη - Γαλανόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 37-30! Τους Trailers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 9 πόντοι που πέτυχε ο Βλάχος, φτάνοντας έτσι τους 13.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λυμπέρης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, 4 του Βλάχου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, έβαλαν τους κόκκινους στο +8, 41-49, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ξύπνησε η παρέα του Μπελεχάκη και με 8 πόντους του Τσούλφα και δύο τρίποντα του Νικολάου, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 52-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Trailers έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και με μεγάλα σουτ των Βλάχου και Παπαδόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-74 Για τους West Side στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ταούλφας και Λέγγας.

Πολυτιμότερος των West Side ο Τσούλφας με 14 πόντους, έχοντας 0/6 βολές και 7/12 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες. Betsson MVP των Trailers ο Λυμπέρης με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/9 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

West Side (Μπελεχάκης): Τσούλφας 14, Λέγγας 9 (2), Γαλανόπουλος 3 (1), Μπελεχάκης 3 (1), Νικολάου 18 (4), Ρηγόπουλος 10 (2), Τριανταφυλλίδης 4 (1)

Trailers (Αντωνίου): Βλάχος 23, Αντωνίου, Βέρρας 2, Λυμπέρης 16 (3), Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος 4, Ζαχαριουδάκης 3 (1), Παπαδόπουλος 12 (3), Ζώης 6 (2), Μπούχαλης 2, Πελεκάνος 6

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Λυμπέρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα!