11/10/2024
Capital Con-Trolls 17 17 10 18 - 62 -
The Rose Copanoi 17 11 15 13 - 56 -

Ψύχραιμοι στο τέλος οι Capital!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Μπόθου οι Capital Controls υποδέχθηκαν τους The Rose Copanoi, με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι στο τέλος και να επικρατούν με 62-56.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ μέσα από ωραίες συνεργασίες. Ο Φουρτάκας για τους γηπεδούχους κυριάρχησε κοντά καλάθι σκοράροντας 6 πόντους, για να ακολουθήσει ο Κιούσης με δύο τρίποντα και να βάλει μπροστά τους Capital. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τα δύο τρίποντα του Κολοβού, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία 17-17.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν έξτρα λύσεις επιθετικά με τους 5 πόντους του Μπουρνάζου. Ο Κιούσης βρήκε ακόμα ένα τρίποντο και έδωσε μια καλή διαφορά στην ομάδα του στα μέσα της περιόδου. Για τους Copanous ο Κολοβός βρήκε ακόμα 5 πόντους και μείωσε σε 34-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι από τον Αθανασάκο, μειώνοντας την διαφορά. Κατσιαδράμης και Νικολαΐδης σημείωσαν από 3 πόντους έκαστος και έφεραν το παιχνίδι στο πόντο 44-43, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Ένα μικρό ξεπέταγμα για τους γηπεδούχους λίγο πριν την λήξη ήταν αρκετό, με τους Μπουρνάζο, Κιούση και Φουρτάκα να ολοκληρώνουν μια εκπληκτική εμφάνιση και να δίνουν την νίκη στην ομάδα τους με 62-56.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Φουρτάκος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λειβαδάς με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Capital Controls (Γκούβας): Γκούβας 3, Δρόσος 2, Κιούσης 16, Μαρζάβας, Μπουρνάζος 14, Σώλος 2, Τζεμπελίκος 6, Τυχόπουλος 5, Φουρτάκας 14, Πασπάτης

The Rose Copanoi (Αθανασάκος): Αθανασάκος 9, Ανδρικόπουλος, Γιαννόπουλος 11, Καζαφέφης, Κατσιαδράμης 5, Κολοβός 16, Λειβαδάς 6, Νικολαΐδης 5, Χελιώτης 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!