21/03/2023
Cosa Nostra 23 13 11 14 - 61 -
Aballiers 18 15 14 11 - 58 -

Πιο κοντά από ποτέ στην Evolution η Cosa Nostra!

Τεράστιο βήμα για την άνοδο έκανε χθες το βράδυ στο κλειστό του ΣΕΦ η Cosa Nostra, καθώς για την 22η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε τους Aballiers με 61-58 και αγκάλιασε την τέταρτη θέση!

Ανώτερη εμφανίστηκε η Cosa Nostra στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με προσωπικό show του Γονιδάκη με 14 πόντους και 4 του Ρες, βρέθηκε δύο φορές στο +7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 23-18! Ο Γραμματικός με 6 πόντους, ο Βερνίκος με 5 και ο Παγάνος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 28-19, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 36-33, χάρη σε 5 πόντους του Κάκιου και τριποντάκι του Μπρούστα. Τους Aballiers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Γραμματικού και το τρίποντο του Σωτήρη Θάνου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 47-47. Για την Cosa Nostra 7 πόντους είχε ο Χατζησυμεωνίδης και 3 ο Ρες, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους είχε ο Γραμματικός και 4 ο Βερνίκος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με την παρέα του Γονιδάκη να επικρατεί με 61-58, μετά από μεγάλα σουτ των Κουτσουριδάκη και Κάκιου. Οι Τσαμπαλής, Γραμματικός και Βερνίκος ξεχώρισαν για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 12/34 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 15/43 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Χατζησυμεωνίδης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 24 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 5/15 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Cosa Nostra (Ρες): Τζαχρίστας, Χατζησυμεωνίδης 9 (1), Γονιδάκης 19 (4), Μπρούστας 7 (1), Ρες 9, Κουτσουριδάκης 6 (2), Ζυγομαλάς, Κάκιος 11

Aballiers (Θάνος Ν.): Θάνος Σ. 3 (1), Παγάνος 6, Τσαμπαλής 8 (1), Γραμματικός 24 (2), Μιτουλάκης, Θάνος Ν., Βερνίκος 14 (1), Λιακόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!