15/05/2023
Πασοκlahoma City Thunder 8 8 15 14 - 45 -
Buscados 11 30 29 17 - 97 -

"Πυραυλοκίνητοι" Buscados!

Οι Buscados είναι μια ομάδα που με ενέργεια, γρήγορο τέμπο και πολλούς πρωταγωνιστές προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της σε κάθε αναμέτρηση και αυτο έκανε και το βραδάκι της Δευτέρας, όπου επιβλήθηκε με 45-97 της Πασοκlahoma!

Με μεγάλο όπλο τη γρήγορη μετάβαση στην επίθεση και τα πολλά κλεψίματα και deflections στο αμυντικό κομμάτι, οι Buscados από νωρίς ανέβασαν σε διψήφιο τη διαφορά, κυριάρχησαν και με τον Θεοδώρου σε ρόλο πρωταγωνιστή έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 8-21 μπροστά, με τον Καπέτση από τους γηπεδούχους να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το ύψος του και το πλεονέκτημα που είχε κοντά στο καλάθι.

Η είσοδος του Καραμασιώτη μόνο καλύτερους μπορούσε να κάνει τους Buscados, οι οποίοι είδαν τον Αναγνώστη να μπαίνει για τα καλά στον ρυθμό του αγώνα και να είναι... άχαστος! Ο Διαμαντόπουλος προσπάθησε πολύ κάτω από το καλάθι να απειλήσει και να μειώσει, τα κατάφερε, αλλά ο Θεοδώρου εκτέλεσε για τρεις και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 16-51 για τους Buscados!

Ο Μάικ ο Σιδέρης ήταν σε... δαιμονιώδη φόρμα, προσπαθούσε σε πρώτη ευκαιρία να τρέξει, να σκοράρει και να πασάρει στον επίσης... άχαστο Θεοδώρου! Ο Μπακογιάννης έπαιξε το καλύτερό του μπάσκετ σε αυτό το διάστημα, έδωσε σκορ και έγινε σημείο αναφοράς στην επίθεση των "γαλάζιων", με την τρίτη περίοδο να βρίσκει μπροστά τους Buscados με 31-80.

Ήταν μεγάλη η διαφορά, ήταν ήδη ο ρυθμός στα... ύψη και δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να πέσει, με τις δύο παρέες να απολαμβάνουν τα 10 εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης και να κλείνουν τον αγώνα στο 45-97, με τους Buscados να συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 25 πόντους, ένα ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Πασοκlahoma ξεχώρισε ο Ηλίας Καπέτσης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/53 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 4/5 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 9/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Πασοκlahoma (Διαμαντόπουλος): Αράπης, Γνάτης 4, Διαμαντόπουλος 6, Καπέτσης 12, Κεφαλόπουλος 10, Μπακογιάννης 9, Συρίγος 4.

Buscados (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 19, Θεοδώρου 25, Καραμασιώτης 5, Κουσάκης 2, Μπεκρής 3, Παπαδόπουλος 18, Παπασπυρόπουλος 12, Σιδέρης 13.

Τί μας άρεσε: Η αναλογία 29 ασίστ και 12 λαθών είναι φανταστική για τους φιλοξενούμενους!