ReTirees 17 15 14 18 - 64 -
ThunderDogs 10 14 13 14 - 51 -

Πύρρειος νίκη για τους ReTirees!

Δέκα έκαναν τις νίκες τους στην Elite League by Betsson οι... λαβωμένοι ReTirees καθώς επικράτησαν δύσκολα των Thunderdogs στο κλειστό του Περιστερίου.

Δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και έχοντας σε καλή κατάσταση τους Cramer και Ρομποτή, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήραν το προβάδισμα με 17-10. Η ομάδα του Παπαγεωργίου που δεν είχε βρει τα πατήματά της, πήρε σκορ από τους Σέργη και Πρισιμιτζάκη.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έγιναν πιο... δραστήριοι και μάζεψαν την διαφορά χάρη στα καλάθια των Τσιρίγκα και Καλαγκάτση. Η ομάδα του Κουσούλη εκμεταλλεύτηκε την δύναμη του Ρομποτή στο ζωγραφιστό, το μακρινό σουτ του Cramer και την εμπειρία του Πλεξουσάκη και με σωστή διαχείριση κράτησε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της στο τέλος του ημιχρόνου (32-24).

Η ομάδα του Κουσούλη δεν επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Τσιρίδη, συνέχισε να παίζει ωραίο και ορθολογικό μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να "χτίσει" διψήφια διαφορά (38-27). Ο Πέππας προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε λύσεις και ενέργεια στην επίθεση των Thunderdogs που ωστόσο έπρεπε να κάνουν το... κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους ReTirees στο +9 (46-37).

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και συνεχόμενους πόντους του Πέππα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα... πάνω κάτω στην αναμέτρηση αφού μείωσαν στους 4 στα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν άψογη διαχείριση, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Πλεξουσάκη και με τρομερό πάθος έστειλαν την διαφορά στο +10 (60-50). Στα τελευταία δύο λεπτά οι Retirees έμειναν με τέσσερις λόγω αποβολής του Ρομποτή με πέντε φάουλ, οι Thunderdogs με την σειρά τους επέλεξαν να αποσύρουν και αυτοί παίχτη προς ένδειξη fair play και κάπως έτσι όλα πήραν τον δρόμο τους. Οι "Συνταξιούχοι" έκαναν το 2/2 απέναντι στους Thunderdogs και έκαναν βήμα για την είσοδο στην οκτάδα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρομποτής με double double και 20 πόντους (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 11 ριμπαουν). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/47 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/34 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

ReTirees (Κουσούλης): Cramer 15 81), Γιαμαίος 5 (1), Κωστούλας 10, Πλεξουσάκης 14 (1), Ρομποτής 20 (2), Τσιρίδης

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 8, Καλαγκάτσης 3, Πέππας 12, Πίνας 3 (1), Πρισιμιτζάκης 5, Σέργης 3 (1), Σαραντάκος, Σεφέρης 12, Τσιρίγκας 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το fair play που έκαναν οι Thunderdogs στα τελευταία λεπτά.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Τσιρίδη. Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη επιστροφή στο παρκέ.