29/12/2021
Gladiators 12 14 9 28 - 63 -
Lobsters BC 15 10 7 11 - 43 -

«Πύρρειος» πρόκριση για τους Gladiators!

Μπορεί να κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, μπορεί να έπαιξαν όλη την τέταρτη περίοδο με τέσσερις παίχτες λόγω τραυματισμού του Λαδά, όμως οι Gladiators παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατάφεραν να επικρατήσουν των Lobstersμε 63-43 και να προκριθούν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά, παίρνοντας το προβάδισμα με 10-8 χάρη στα καλάθια των Τσακίρη, Ρούσσου και Μισιχρόνη, όμως οι Lobsters με συνεχόμενα καλάθια των Λαδά και Φελλά στα τελευταία λεπτά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (12-15).

Στην επανάληψη οι «Μονομάχοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, «έσφιξαν» αρκετά την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Ρούσσο, Λαδά και Αρφαρά έτρεξαν ένα σερί 11-0, κάνοντας το σκορ 23-18. Ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στην επίθεση με τους Μπενιουδάκη και Μπάρλα και να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 26-25.

Με το… «σταγονόμετρο» σκόραραν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Gladiators ωστόσο να βγαίνουν ευνοημένοι από την εξέλιξη αυτή, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασίλης Τσακίρης με 7 πόντους. Οι Μπίλιας, Γεωργίου και Μπενιουδάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους από την μεριά των Lobsters. Σκορ τρίτου δεκάλεπτου, 35-32.

Τα πράγματα φάνηκαν να «στραβώνουν» για τους Gladiators στην τέταρτη περίοδο, αφού στην πρώτη φάση είδαν τον Λαδά να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, αλλά έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο. Με επιμέρους σκορ 28-11 επικράτησαν με 63-43 και προκρίθηκαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. Οι Lobsters που προς τιμήν τους τήρησαν το fair play παίζοντας κι αυτοί με 4 παίχτες, δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, σημειώνοντας στο δεύτερο ημίχρονο μόλις 18 πόντους.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Τσακίρης με 23 πόντους (5/9 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 4/5 βολές) και 15 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα (41,4%), 8/27 τρίποντα (29,6%) και 5/10 βολές (50%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/38 δίποντα (31,5%), 6/37 τρίποντα (16,2%) και 1/5 βολές (20%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ..

Gladiators (Μισιχρόνης): Αρφαράς 7, Τσακίρης 23 (3), Ρούσσος 11 (1 τρ., 10 ριμπ.), Λαδάς 9 (1), Μισιχρόνης 13 (3).

Lobsters (Ραχμάν): Λιαράκος 2, Μπίλιας 10 (2), Μπενιουδάκης 8 (2), Φελλάς 7 (1), Γεωργίου 3 (1), Κοντάκος, Μπάρλας 2, Ραχμάν, Λαδάς 11 (13 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των Gladiators.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Λαδά και η επιμονή των Lobsters να σουτάρουν από την περιφέρεια.