09/10/2023
Brothers United 14 20 11 20 - 67 -
Flood BC 13 17 11 13 - 60 -

Πύρρειος νίκη για τους Brothers United!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Master οι Brothers United , με την απώλεια όμως δύο παικτών από τραυματισμό να τους αφήνει γλυκόπικρη γεύση. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν απόλυτα δίκαια με 67 – 60 απέναντι στην ανέτοιμη ακόμα Flood.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να πηγαίνουν με μεγάλη ενέργεια σε όλες τις φάσεις και τους Brothers να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 14 – 13.Μπιτζής(4), Κουτουζής(5) και Κανελλόπουλος(4) ανέλαβαν εξολοκλήρου τις επιθετικές προσπάθειες των Πράσινων, ενώ για την Flood που ακολουθούσε κατά πόδας, ο Τσάπας έδωσε μεγάλη ενέργεια, με Κουσάση με 4 και Βλάχο με τρίποντο να είναι τα πρώτα βιολιά.

Ίδια εικόνα παρακολουθήσαμε και στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε πολύ physical παιχνίδι και τους ελαφρώς καλύτερους Βrothers να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +4. Ο Κουτουζής ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής με 10 πόντους, με Κατρατζή με 6 και Καλαματιανό με 4 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν στο σκοράρισμα, κρατώντας την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Ασπιώτη πάλευε χωρίς επιτυχία να πάρει τα ηνία, με πολυφωνία στην επίθεση και κορυφαίο τον Παγόπουλο με 6 πόντους.

Το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να δίνουν περισσότερη σημασία στην άμυνα και το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά(11-13). Οι Brothers παρότι δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση, κράτησαν την πρωτοπορία με τον Κόντο με 5 να την ξεκολλάει στα δύσκολα σημεία, ενώ η ελαφρώς καλύτερη Flood στο ίδιο διάστημα, με Παγόπουλο και Ζαφειρόπουλο να σκοράρουν από 4 έκαστος, πλησίασε στο καλάθι(45-43).

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκαναν οι γηπεδούχοι και με 4 πόντους του Κανελλοπούλου και βολές του Κατραντζή, πήραν αέρα 8 πόντων. Η απάντηση της Flood ήταν άμεση με τρίποντο του Τσάπα και βολές του Ασπιώτη, για να έρθουν Κανελλόπουλος, Κόντος και Κουτουζής με τρίποντο να στείλουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(58-48). Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι όσο κι αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η ομάδα του Καράμπελα με κορυφαίο τον Κόντο με 5 πόντους να κλειδώνει την νίκη και το 67 – 60 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παγόπουλος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Brothers United είχαν 17 / 39 δίποντα , 5 / 17 τρίποντα, 18 / 20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Η Flood είχε 19 / 47 δίποντα , 4 / 13 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας):Ανωγειανάκης , Καλαματιανός 6, Κανελλόπουλος 13(9ρ.), Κατραντζής 8, Κουτουζής 22(9ρ.), Κόντος 12, Μπίσκας , Μπιτζής 6.

Flood(Ασπιώτης):Ασπιώτης 2, Βλάχος 7, Ζαφειρόπουλος 13(7ρ.), Καλαμπόκης 6, Κουσάσης 9, Λιανός , Παγόπουλος 13(13ρ.), Σταματόπουλος 3, Τσάπας 7(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ένα ματς με δυνατές μονομαχίες , ωραίο ρυθμό και ποιοτικούς παίκτες και στις δύο ομάδες.