26/03/2024
New York Prits 18 18 17 15 - 68 -
Μινάρ Ηστ 16 20 20 25 - 81 -

Πω, πω τι Γιαννακόπουλος, πω, πω τι Μίναρ Ηστ!

Με τον Παναγιώτη Γιαννακόπουλο να διαλύει όλα τα κοντέρ και να πετυχαίνει 38 πόντους και τον Νίκο Λιόλιο άξιο συμπαραστάτη του, οι Μίναρ Ηστ επικράτησαν των New York Prits (68-81) και έκαναν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα Play Offs. Οι «πορτοκαλί» έχουν πλέον και με τη βούλα την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, παράγουν πολύ όμορφο μπάσκετ και έχουν φτάσει τις 7 νίκες και βρίσκονται σταθερά μέσα στην οχτάδα.

Το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από το ξεκίνημα, αφού οι Prits με τα μεγάλα κορμιά τους στόχευσαν μέσα στη ρακέτα με Καστή και Ηλιόκαυτο, ενώ ο Παγώνης έκανε ζημιά με το περιφερειακό του σουτ στους Μίναρ Ηστ. Από την άλλη, ο Λιόλιος ήταν ο ηγέτης για τους ''πορτοκαλί'' στο Α' μέρος, με τον Γιαννακόπουλο να ανεβάζει στροφές με την πάροδο του χρόνου και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-36 υπέρ των Μίναρ Ηστ.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνέχισε να έχει τον χαρακτήρα ντέρμπι, με τους Μίναρ Ηστ να εκμεταλλεύονται στο έπακρο το επιθετικό άστρο του Γιαννακόπουλου, ο οποίος πυροβολούσε από παντού και «σμπαράλιαζε» την αντίπαλη άμυνα. Στην Δ' περίοδο, μαζί με τον Λιόλιο συνδυάστηκαν αρμονικά, με τον πρώτο ρόλο εκτελεστή και τον δεύτερο σε ρόλο εκτελεστή και κάπως έτσι οι Μίναρ Ηστ πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη (68-81).