26/02/2023
Boom Shakalaka 17 24 15 8 - 64 -
Ellinoroston Celtics 4 10 5 9 - 28 -

Πωπωπω μια Boom Shakalaka!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 26 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, η Boom Shakalaka με τρομερή ορμή και διάθεση από το πρώτο δεκάλεπτο, μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο και πέτυχε σπουδαία νίκη στην προσπάθειά τους για την είσοδο στα πλέι οφ, με 64 – 28 απέναντι στους Ellinoroston Celtics.

Πιο αποφασισμένη από ποτέ, μπήκε η Boom Shakalaka στο πρώτο δεκάλεπτο, πνίγοντας τους Σέλτικς στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με το εκπληκτικό δίδυμο Μπούρμπουλα(11)και Μαρκουλή(6) να την οδηγεί, για το 17-4! Για τους άστοχους και ασύνδετους Ellinoroston , από ένα καλάθι πέτυχαν οι Παπάιακος και Ε. Νάστος.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να είναι ασταμάτητοι και να στέλνουν την διαφορά στο + 27. Οι Σέλτικς δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, σκόραραν μόλις 10 πόντους, με τον Γουρνέλο να ξεχωρίζει με 6 πόντους, με την διαφορά μοιραία να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Boom Shakalaka εκμεταλλεύτηκε κάθε αδυναμία της αντίπαλης ομάδας, σκόραρε κατά ριππάς στην επίθεση με Μπούρμπουλα(9), Μαρκουλή(6) και Αλεφαντινό(4), για το 41 – 14 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν κι αυτό καταιγιστικό υπέρ των γηπεδούχων που χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου, έστειλαν την διαφορά στο + 37. Ασταμάτητη πίεση στην άμυνα και αμέτρητοι αιφνιδιασμοί, ήταν η εικόνα της Boom Shakalaka , με τον Μπούρμπουλα να είναι και πάλι το πρώτο βιολί με 8 πόντους και τους Κυρίμη, Μαρκουλή και Κοττέα να προσφέρουν από ένα καλαθάκι.Φτωχή ξανά η συγκομιδή των Celtics, με τον Κοσκίνα να σκοράρει από τα 6.75 και τον Παπαϊάκο να βάζει το μοναδικό δίποντο της ομάδας του.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο τις αναμέτρησης , με τους φιλοξενούμενους για ηθικούς λόγους να κερδίζουν το επιμέρους σκορ με 8 – 9. Ο Δαυίδ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους, με τον Παπαϊάκο να σκοράρει από την περιφέρεια και τομ Νάστο να βάζει καλάθι από κοντά, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λάσκος με 4 πόντους με Αλεφαντινό και Κυρίμη να σκοράρουν από ένα δίποντο, για το τελικό 64 – 28.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 31 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παπάιακος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Boom είχε 22/43 τρίποντα, 5/19 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Οι Celtics είχαν 9/48 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 4/14 βολές , κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Boom Shakalaka (Μπούρμπουλας): Αλεφαντινός 6, Κοττέας 4(19ρ.), Κυρίμης 5, Λάσκος 4(8ρ.), Μαρκουλής 14(7κλ.), Μπούρμπουλας 31.

Ellinoroston Celtics(Ασημάκος): Ασημάκος, Γουρνέλος 6(8ρ.), Δαυίδ 8, Κοσκινάς 5, Ε.Νάστος 2(13ρ.), Χ.Νάστος, Παπάιακος 5(8ρ.), Φυλακτός 2.

Τι μας άρεσε: Η ορμή με την οποία μπήκε η Boom στο παιχνίδι!