10/02/2024
Αναλώσιμοι 9 15 16 13 - 53 -
Λεγάμενοι BC 26 20 8 14 - 68 -

Πως να χάσουν με τέτοιο πρώτο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι;

Με ένα ασύλληπτο one man show ξεκίνησε το ματς, με τον Καρτσωνάκη να πετυχαίνει πέντε τρίποντα στα πρώτα έξι λεπτά και να στέλνει τη διαφορά στο συν 16 για τους Λεγάμενους, 4-20! Νικολόπουλος, Μανώλης και Χρηστακάκος αντέδρασαν για τους γηπεδούχους, χωρίς όμως οι τελευταίοι να καταφέρουν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Πειραιωτών, οι οποίοι έκλεισαν την περίοδο με το έκτο τρίποντο του Καρτσωνάκη και το σκορ στο 9-26.

Ο Καμαριωτάκης με έξι γρήγορους πόντους συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων και στη δεύτερη περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στο συν 22, 15-37. Οι Αναλώσιμοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους, βρήκαν σκορ με έξι διαφορετικούς παίκτες, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Βρεττάκου και το καλάθι και φάουλ του Κατσαρού στο φινάλε καθόρισαν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 24-46.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Χρηστακάκος με εννιά πόντους έδωσε τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις στους Αναλώσιμους, οι οποίοι όμως συνέχισαν να δέχονται καλάθια από τον Κατσαρό και τον Καμαριωτάκη. Ο Μανώλης προσέθεσε ακόμα τρεις πόντους στον λογαριασμό του, αλλά οι Πειραιώτες με ένα δίποντο ακόμα του Καρτσωνάκη διατήρησαν την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 40-54.

Ο Μεϊντάνης και ο Κατσαρός άνοιξαν το σκορ για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους τελευταίους να βρίσκουν σκορ δια χειρός Οικονόμου και Βρεττάκου στη συνέχεια. Ο Χρηστακάκος και ο Μανώλης με ένα τριποντάκι ακόμα φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των Αναλώσιμων, οι οποίοι υποχρεώθηκαν εν τέλει στην 11η φετινή τους ήττα με 53-68.

Betsson MVP για τους Λεγάμενους αναδείχτηκε ο Σπύρος Καρτσωνάκης με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 5 κλεψίματα ενώ από τους Αναλώσιμους διακρίθηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/36 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/29 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 10/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Ζάφειρας 2, Καστανιάς 2, Κοταράκος 2, Λιάσκας 2, Μανώλης 10, Μεϊντάνης 5, Νικολόπουλος 2, Ντούγιας 4, Πολύδωρος 2, Χρηστακάκος 20.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 11, Δημουλιάς 2, Καμαριωτάκης 11, Καρτσωνάκης 28, Κατσαρός 11, Οικονόμου 3, Σιγάλας.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Πολύδωρου. Περαστικά Κωνσταντίνε!