18/05/2022
Indians 8 12 10 23 - 53 -
N.A. 99ers 11 8 21 5 - 45 -

Πως σου πάνε τα κόκκινα Γιάννη Κάρμα!

Την Τρίτη το βράδυ 17 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Indians έκαναν καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με τον Αλέξανδρο Μηνά στην άκρη του πάγκου και τον Γιάννη Κάρμα να πραγματοποιεί την πρώτη του και πολύ καλή εμφάνιση με τα κόκκινα, επικρατώντας πολύ δύσκολα με 53-45, απέναντι στους μαχητικότατους αλλά λίγους NA 99ers που οδηγούσαν την κούρσα για 33 λεπτά.

Οι 99 ρηδες ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο και με Καθάριο με 4 πόντους και Δημάδη με τρίποντο να οδηγούν την επίθεση, είχαν προβάδισμα με 8 – 11. Για τους Indians που έκαναν πολλές αλλαγές, από ένα καλάθι έβαλαν Χατζίδης και Τσιώτας.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Βασιλάκη να βάζει 4 πόντους και τον Λουκαίδη ένα δίποντο, αλλά στην συνέχεια οι Ινδιάνοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με την τριάδα Κάρμα με 5, Μπακάλη με 4 και Βασσάλου με 3 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 19.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μηνά είχε μέν την τύχη να έχει έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, αλλά παρέμεινε άστοχη και στο – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι 99 ρηδες με έναν φοβερό και τρομερό Δημήτρη Δημάδη να τους οδηγεί με 10 πόντους και τους Λουκαΐδη και Kαθάριο να έχουν από ένα τρίποντο, ξέφυγαν 30 – 40.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στους Ινδιάνους. Ο Μηνάς άλλαξε την άμυνα του απέναντι στους κουρασμένους 99ers και δέχτηκε μόνο 5 πόντους από τον Κοκκίνη. Στην επίθεση με τον Μπακάλη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, τον Κάρμα να βάζει 5 καθοριστικότατους πόντους και τον Βασσάλο να ανεβάζει στροφές επίσης με 5, γύρισαν τούμπα το ματς και το πήραν με 53-45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέλιος Μπακάλης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κοκκίνης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Indians είχαν 14 / 45 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 51, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι 99ers είχαν 12 / 49 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 0 / 2 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος 3, Βασσάλος 11(14ρ.), Ζήσης, Μητσάκος 4, Μπακάλης 15(7ρ.), Σκενδέρογλου, Τσιώτας 3, Φαραός , Κάρμας 12(8ρ.), Χατζίδης 5, Δημητρίου.

NA 99ers(Δημάδης): Βασιλάκης 4(6ρ.), Δημάδης 13, Καθάριος 12(7ρ.), Κουρεμένος, Λουκαΐδης 7(10ρ.), Κοκκίνης 9(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι 99ers για 30 λεπτά, η αντίδραση των Indians και το κούμπωμα με την πρώτη εμφάνιση του Κάρμα.