24/03/2023
Valhalla Phantoms 11 14 18 18 - 61 -
Iguana Pacers 23 26 22 20 - 91 -

“Ragnarok” για τους Phantoms, θρίαμβος για τα “Iguana”!

Και τώρα τρέχουμε. Κάπως έτσι θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την κατάσταση στους Valhalla, αφού η ήττα από τους Iguana Pacers τους έφερε σε δύσκολα μονοπάτια όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία. Από την άλλη οι Pacers συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους στη φετινή σεζόν έχοντας «κλειδώσει» τα playoffs και ο μοναδικός τους στόχος είναι η άνοδος αλλά γιατί όχι και το πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Όσον αφορά το παιχνίδι οι Pacers ξεκίνησαν με «σπασμένα φρένα» με τον Μοσχέτα να είναι καταπληκτικός και τους υπόλοιπους να ακολουθούν. Λίγα πράγματα από τους Phantoms που στηρίχτηκαν στον Παντελεάκη για να μείνουν όσο πιο κοντά μπορούσαν στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-23 υπέρ των Pacers.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μοσχέτας «ξέφυγε», έκανε πράγματα που σπάνια βλέπουμε και βοήθησε τους Pacers να φτάσουν τους 49 (!) πόντους στο ημίχρονο. Οι Phantoms συνέχισαν σε χαμηλές «πτήσεις» με τον Μπουρίτη να προσπαθεί να τους κρατήσει όρθιους.

Με το 49-25 του ημιχρόνου να φαντάζει μη αναστρέψιμο, οι δύο ομάδες μπήκαν στην τρίτη περίοδο γνωρίζοντας πως το παιχνίδι πλέον έχει ενδιαφέρον μόνο όσον αφορά την έκβαση του τελικού σκορ. Ο Μποσχέτας συνέχισε, Παπαζαχαρίου, Μπεκρής και Γεωργίου βοήθησαν σημαντικά και η τρίτη περίοδος βρήκε τους Pacers μποροστά με 71-43.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο με Παντελεάκη και Τσινιόκα για τους Phantoms να γεμίζουν τη στατιστική τους χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα και τον Μποσχέτα για τους Pacers να σταματάει στους 41 πόντους σε μια εμφάνιση υψηλότατου επιπέδου.

Betsson MVP του αγώνα ήταν φυσικά ο Ηλίας Μοσχέτας που τελείωσε το ματς με 41 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι Valhalla Phantoms είχαν 25/57 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 8/14 βολές, 42 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 18 λάθη. Από την άλλη οι Iguana Pacers είχαν 13/24 δίποντα, 16/48 τρίποντα, 17/20 βολές, 36 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 7 λάθη.

Valhalla Phantoms (Κότσιρας): Παντελεάκης 19, Τσινιόκα Κανέκα 16, Μπουρίτης 14 (1), Κολέγκας 6, Σαμπάνης, Κότσιρας 6

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 41 (6), Παπαζαχαρίου 12 (4), Μπεκρής 15 (4), Ζώτος, Γεωργίου 20 (1), Παλάσκας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Ο «διαστημικός» Μοσχέτας που έκανε τα πάντα και ήταν απολαυστικός.