21/09/2024
Προβατίνες 11 8 19 14 - 52 -
West Side B.C 24 16 19 24 - 83 -

Με δυνατή ρακέτα το 2/2 για τους West Side!

Με τον παλιό και τον νέο, Αθανασιάδη και Χάνο, να κάνουν πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό, οι West Side επικράτησαν εύκολα απέναντι στις Προβατίνες με 52-83 και έκαναν το 2/2 στον τρίτο όμιλο της Development League!

Από πολύ νωρίς οι West Side έδειξαν ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα, αφού με 9 πόντους του Χάνου, δύο τρίποντα του Γαλανόπουλου, 4 πόντους του Αθανασιάδη και τρίποντο Νικολάου, προηγήθηκαν με 11-24. Ο Τάσος Μουστακάτος με 4 πόντους και ο Νίκος Δούκας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αθανασιάδης ήταν ασταμάτητος και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους και 4 του Νικολάου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 19-40. Ο Τάσος Μουστακάτος συνέχιζε να τραβάει το κουπί στην επίθεση για τις Προβατίνες και με τους 6 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 10.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την παρέα του Μπελεχάκη να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας και με ακόμη 8 πόντους του Χάνου, 4 του Αθανασιάδη και 4 του Τριανταφυλλίδη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +21, 38-59. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Τάσος Μουστακάτος και τους 4 του Τσιότρα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι West Side έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-83, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χάνου, Αδελφόπουλου, Μπελεχάκη, Αθανασιάδη και Νικολάου. Για τις Προβατίνες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παυλόπουλος, Καραβίδας, Κώστας Μουστακάτος, Δραγάτσης και Νίκος Δούκας.

Πολυτιμότερος των Προβατίνων ο Τάσος Μουστακάτος με 16 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Novibet MVP των West Side ο Χάνος με  26 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 11/18 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες.

Προβατίνες (Παυλόπουλος): Μουστακάτος Τ. 16, Δούκας Ν. 6 (1), Δούκας Χ. 2, Δραγάτσης 6, Μουστακάτος Κ. 2, Καραβίδας 7, Κούλουθρος,  Θεοδώρου 2, Παυλόπουλος 5, Τσιότρας 6

West Side (Μπελεχάκης): Αθανασιάδης 20, Χάνος 26 (1), Μπελεχάκης 3 (1), Γαλανόπουλος 6 (2), Αδελφόπουλος 4, Νικολάου 10 (1), Λέγγας 3, Τριανταφυλλίδης 11 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δίδυμο Χάνου - Αθανασιάδη που σημείωσαν 46 πόντους!