14/03/2024
Ραμολιμέντα 17 15 14 15 - 61 -
Undrafted 13 2 12 4 - 31 -

Έτοιμα τα Ραμολιμέντα για τα playoff!

Πέμπτη βράδυ στη Basketaki Arena τα Ραμολιμέντα υποδέχτηκαν τους Undrafted για την 25 αγωνιστική της Development League 2. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν και επικράτησαν εύκολα με σκορ 61-31, παίρνοντας ρεβάνς από τον πρώτο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε κοντινή απόσταση. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ με τους Παρλαβάντζα και Τσαφαντάκη, να πετύχουν και τους 17 πόντους της ομάδας τους. Από τους Undrafted έφεραν λύσεις στην επίθεση οι Χρυσικός, Θεοδωρόπουλος και Πανταζής, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 17-13.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι μωβ πάτησαν κατά πολύ το γκάζι. Έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, αφού δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι. Στην επίθεση αύξησαν την διαφορά, χτίζοντας βάσεις για την νίκη. Πρωταγωνιστές ήταν οι Γουριώτης, Εμμανουηλίδης και Τσαφαντάκης, αφού δεν έγιναν αντιληπτοί από την άμυνα των Undrafted. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 32-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν με άλλον αέρα. Κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 11 πόντους. Οι Χρυσικός, και Θεοδορόπουλος ήταν αυτοί που σκόραραν με σουτ εντός πεδίας. Από την άλλη πλευρά τα Ραμολιμέντα αντέδρασαν και απέκτησαν ξανά την διαφορά με τους Παρλαβάντζα, Τσαφαντάκη και Γουριώτη, να ευστοχούν από κάθε σημείο του γηπέδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτό που είχαν χτίσει, μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Έπαιξαν παθιασμένα στην άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόλις δύο καλάθια. Στην επίθεση έπαιξαν οργανωμένα. Δοκίμασαν τακτικές για τα play off, και πήγαν το σκορ στο +30. Με την βοήθεια των Γουριώτη και Εμμανουηλίδη στα δίποντα και των Παρλαβάντζα και Τσαφαντάκη από το τρίποντο, τελείωσαν το παιχνίδι με σκορ 61-31.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο  Ανδρέας Παρλαβάντζας 19 πόντους,16 ριμπάουντ και 5 ασίστ (double-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαγεωργίου Νικόλαος με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Γουριώτης 17, Εμμανουηλίδης 8,  Παρλαβάντζας 19, Ποσταλής 4,  Τσαφαντάκης 11,  Χασιώτης 2

Undrafted (Χρυσικός): Θεοδορόπουλος 6, Κόντος 2, Λύγκρης 2, Πανταζής 3, Παπαγεωργίου Ε., Παπαγεωργίου Ν. 6, Χρυσικός 12

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Παρλαβάντζα!