22/09/2024
Αδίστακτοι Σουταράδες 8 21 14 11 - 54 -
Red Goats 7 10 27 13 - 57 -

Red Goats, τι παράσταση δώσατε;

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματα τους. Ο Καλός και ο Σιδέρης άνοιξαν το σκορ για τους Σουταράδες, ο Α. Σμυρνιώτης και ο Κορώσης συνδέθηκαν και εκείνη με τη σειρά τους για τους Goats, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα τους, 8-7.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν τα λουριά, πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους με τον Α.Σμυρνιώτη και τον Σημαντήρα και πήραν τον έλεγχο στα χέρια τους. Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τους Σουταράδες, οι οποίοι ανέτρεψαν γρήγορα τη διαφορά με καλάθια του Καλού, του Σιδέρη και του Λιβάνη, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά σε διψήφια τιμη, παρά τη προσπάθεια του Ρίζου. Σκορ ημιχρόνου, 29-17.

Μοιρασμένη ήταν η πρώτη στροφή της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν επιθετική πολυφωνία και να σκοράρουν κυρίως μέσα από το καλάθι. Οι Σουταράδες ξεκίνησαν να νιώθουν τη καυτή ανάσα των γηπεδούχων, για τους οποίους ο Σημαντήρας και ο Α. Σμυρνιώτης οδήγησαν το χορό, μέχρι να έρθει ο Κορώσης με ένα μακρινό σουτ και να βάλει μπροστά τους λευκούς για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, 43-44!

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Περιστέρι. Οι Red Goats φάνηκαν αποτελεσματικοί, βασίστηκαν και πάλι στον Κορώση και τον Α. Σμυρνιώτη, για να έρθουν και να απαντήσουν οι Σπανόπουλοι! Το ματς παρέμεινε κλειστό ως το τέλος, ωστόσο οι Red Goats ήταν πιο ψύχραιμοι και επιβραβεύτηκαν για αυτό, με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν!

Novibet MVP για τους Red Goats αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κορώσης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ από τους Αδίστακτους Σουταράδες ξεχώρισε ο Γαβριήλ Αρμύρας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα.

Αδίστακτοι Σουταράδες (Σπανόπουλος): Αζακάς, Αρβανίτης 3, Αρμύρας 6, Δημητρακόπουλος, Θυμαράς 4, Καλός 6, Κουρλέσης 3, Λιβάνης 11, Σιδέρης 11, Σπανόπουλος Κ. 6, Σπανόπουλος Α. 7.

Red Goats (Ερρίπης): Βαβούδης, Γερόνικος, Ερρίπης, Κορώσης 17, Λάμπρου 2, Λυκοκάπης 1, Νίκου, Ρίζος 6, Σημαντήρας 15, Σμυρνιώτης 16, Χούλης.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε!