23/04/2023
La Bola De Papel 20 10 15 13 - 58 -
Komodo Dragons 12 7 18 19 - 56 -

«Ρευστό» προβάδισμα για την La Bola De Papel!

Μόλις δύο πόντους έβαλε στο… σακούλι ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού η La Bola De Papel, η οποία το απόγευμα της Κυριακής 23 Απριλίου επικράτησε 58-56 των DPG Warriors. Η La Bola De Papel «πέταξε στα σκουπίδια» την διψήφια διαφορά που κρατούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πλέον με αυτή την διαφορά του ενός καλαθιού, τα πάντα είναι «ανοιχτά» ενόψει του δεύτερου μεταξύ τους ματς, που θα κρίνει ποιος θα συνεχίσει στους «8» της Development League.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν από τις πρώτες φάσεις δείχνοντας τα «δόντια» τους και με τον Καραθανάση να ξεκινάει ζεστός, βρέθηκαν στο 15-5. Ρόκιζας και Ζενέλης προσπάθησαν να βγάλουν μία κάποια αντίδραση για τους φιλοξενούμενους, όμως η ομάδα του Αβούρη κράτησε μία απόσταση 8 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου, με το σκορ στο 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έφτασαν στα στάνταρ που μπορούν να φτάσουν. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό, με τους Καραϊσκάκη και Τζαναβάρα να στέλνουν την ομάδα τους στο +13 για το 25-12. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν το πρώτο τους καλάθι στο δεκάλεπτο, καθώς χρειάστηκε να περάσουν πεντέμιση λεπτά παιχνιδιού ώστε ο Κλεφτόγιαννης να γράψει το 25-14. Οι La Bola De Papel κρατούσε μία πολύ καλή απόσταση και πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ να δείχνει 30-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ, ενώ η πιεστική άμυνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να προηγηθούν 40-23. Ο Ζενέλης έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του σε εκείνο το σημείο και ήταν αυτός που μείωσε σε 40-32. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι DPG Warriors μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, καθώς ο Ζενέλης διαμόρφωσε το 45-37 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και γρήγορα πλησίασαν στο 45-43 με το δίποντο του Ρόκιζα και το τρίποντο του Κλεφτόγιαννη. Ο Καραθανάσης έκανε την προσπάθειά του ώστε να απομακρύνει κάπως την ομάδα του, αλλά Βεργόπουλος και Ζενέλης κράτησαν κοντά τους DPG Warriors (54-50). Η La Bola De Papel δεν μπόρεσε να ξανακάνει το ξέσπασμα ώστε να ανεβάσει την διαφορά, αλλά πήρε τη νίκη με 58-56 και το μικρό προβάδισμα των δύο πόντων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Καραθανάσης με 25 πόντους, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ. Από τους DPG Warriors εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κωνσταντίνος Ζενέλης με 18 πόντους, 1 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η La Bola De Papel είχε 17/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/18 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 16 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ. Οι DPG Warriors μέτρησαν 17/37 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/17 βολές, 38 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα είχαν 1 κλέψιμο και 19 λάθη.

La Bola De Papel (Αβούρης): Καραθανάσης 25(4ρ.), Καραϊσκάκης 7(8ρ.), Βιδάλης, Κιφοκέρης 10(10ρ.), Τζαναβάρας 11, Μαρινάκης 2(1ρ.), Φλώρος 1(5ρ.), Τσουκάλης, Καλογεράκης 2(3ρ.)

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 3(10ρ.), Κλεφτόγιαννης 20(3ρ.), Ρόκιζας 7(3ρ.), Ζενέλης 18(7ρ.), Βαζαίος 8(13ρ.), Παπαγεωργίου

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που έδειξαν οι DPG Warriors παρά τις πολλές απουσίες.