26/10/2022
Πλατειακοί 12 21 15 13 - 61 -
Kourkoutes BC 23 9 20 10 - 62 -

"Refuse to lose οι Kourkoutes”!

Shot και Kourkoutes βρέθηκαν αντιμέτωποι στο ΓΣΠ για την δεύτερη αγωνιστική της Master League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη την διάρκειά του, με τους Kourkoutes να παίρνουν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι Kourkoutes ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυναμικά το παιχνίδι, αφού με καλάθια των Βεϊσάκη και Καντιώτη προηγήθηκαν με 0-8. Οι γηπεδούχοι πέρασαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό, εκμεταλλεύτηκαν την υψομετρική τους διαφορά και με τους Χριστοφορίδη και Ξενάκη, μείωσαν στο καλάθι (12-14). Τελικά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (12-23), χάρη στο τρίποντο του Νακόπουλου και τα δίποντα του Τεστέμπαση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο "έσφιξαν" την άμυνά τους, έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με αντεπίθεση διαρκείας έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-9, παίρνοντας το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (33-32). Καθοριστικός στην εξέλιξη αυτή ήταν ο Κοντομίχης, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έκανε την διαφορά, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κανταρτζή - Βλασταρίδη - Ξενάκη. Η ομάδα του Αθανασίου δεν ήταν τόσο δραστήρια όσο ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο παρέμεινε κοντά στο σκορ χάρη στους Βεϊσάκη και Νακόπουλο.

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου είδαμε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυναμικά και να προηγούνται με 35-44 χάρη στα τρίποντα των Καντιώτη και Νακόπουλου και δίποντο του Τσάκωνα. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να αλλάξουν τον τρόπο παιχνιδιού τους και εν μέρει δικαιώθηκαν. Ψήλωσαν την πεντάδα τους με τους Χριστοφορίδη και Ξενάκη να έχουν ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (48-46). Τελικά οι Kourkoutes έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 48-52.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι σταθερά με τους ψηλούς τους έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα των Νακόπουλου και Καντιώτη διατηρούσαν έστω και δύσκολα το προβάδισμα (61-62). Το φινάλε ήταν δραματικό, οι ομάδες έχαναν τη μία βολή μετά την άλλη και το σκορ παρέμενε ίδιο. Έτσι, οι "άσπροι", που αρνούνται να... χάσουν, πήραν έστω και δύσκολα μια σπουδαία νίκη με 61-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νακόπουλος με double double και 19 πόντους (4/7 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 13/29 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/36 δίποντα, 6/36 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

The Shot (Κανταρτζής): Λάζουκιτς, Βλασταρίδης 7 (1), Αναστασάκης, Βούλγαρης 7 (1), Κανταρτζής 11 (2), Ντιμπ 3, Ξενάκης 13, Χριδτοφορίδης 8, Κοντομίχης 12 (2)

Kourkoutes (Αθανασίου): Βεϊσάκης 9 (1), Καντιώτης 13 (2), Νακόπουλος 19 (3), Τεστέμπασης 6, Τσάκωνας 11, Αθανασίου, Σουλιώτης, Τρωιάνος 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες, καθώς και τα τελευταία λεπτά που ήταν γεμάτα αγωνία.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές των δύο ομάδων στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να... πληρώνουν εν τέλει το "μάρμαρο".