23/01/2023
War Gamers 18 21 18 15 - 72 -
Reload 14 23 19 21 - 77 -

Reggie Ορέστης για τους Reload!

Δύο ομάδες με παρόμοιο στυλ παιχνιδιού, με δυνατά κορμιά και μπόλικη ποιότητα στο ρόστερ τους αναμετρήθηκαν τη Δευτέρα για την Elite κατηγορία, με τους Reload να επικρατούν με 72-77 των War Gamers!

Από το πρώτο λεπτό και με την έφεσή στο physical παιχνίδι που αρέσκονται οι ομάδες, η αναμέτρηση πήρε... φωτιά! Η ποιότητα του Πανταζή κάτω από τα καλάθια βρήκε απάντηση από το καυτό χέρι του Διαμαντή (2), με την πρώτη αναγνωριστική περίοδο να κλείνει στο 18-14 για War.

Βρήκε χώρο, βρήκε ευκαιρίες και βρήκε... στόχο ο Λουφόπουλος από μέση απόσταση, η οποία αποτελεί και το μεγάλο του ατού! Ο Καραγιάννης αν και έβρισκε double team στις περισσότερες των περιπτώσεων βρήκε τρόπο να γίνει απειλητικός, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-37.

Με το παιχνίδι να παίρνει σιγά σιγά την εικόνα που... πρέπει, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς. Ο Σωτηρόπουλος έτρεξε το γήπεδο και σκόραρε, ο Ορέστης εκτέλεσε από τα 6.75 και οι Reload προηγήθηκαν στα μέσα της περιόδου, με τον Αβραμίδη να κλείνει την τρίτη περίοδο βάζοντας ξανά τους War μπροστά με σκορ 57-56.

Ένας καταπληκτικός και πάντα έτοιμος να... πυροβολήσει Κωνσταντίνος Ορέστης έβαλε τα μεγάλα σουτ και οδήγησε τους Reload στη μεγάλη νίκη απέναντι στην παρέα του Σπύρου του Σκλαβενίτη, με τελικό σκορ 72-77.

Betsson Mvp τηε αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάκης ο Πανταζής με 12 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από War ξεχώρισε ο Γιάννης Αβραμίδης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/38 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 23/32 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/58 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 7/10 βολές, 51 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Μέμεζας 1, Αβραμίδης 20, Διαμαντής 14, Θώδος, Καραγιάννης 28, Κωνσταντίνου, Λαζαράκος 4, Σκλαβενίτης 5, Σούλης.

Reload (Περιβολάρης): Σαραντόπουλος, Λουφόπουλος 15, Σωτηρόπουλος 9, Αναγνωστόπουλος 4, Γουρνάς 8, Ορέστης 24, Πανταζής 12 (20 ριμπ.), Τριχιάς 5.

Τι μας άρεσε : Όταν η μπάλα... έκαιγε, ο Ορέστης ήταν εκεί!