22/01/2024
Στιφάδο Bulls 19 16 17 18 - 70 -
War Gamers 8 15 12 9 - 44 -

Στο ρελαντί οι Στιφάδο!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στη συλλογή τους οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την 17η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα τους War Gamers με 70-44, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Από πολύ νωρίς οι Στιφάδο Bulls πήραν το τιμόνι στα χέρια τους, καθώς με 8 πόντους του Jay Jay και τρίποντα των Πανταζή - Τσελεμπή, προηγήθηκαν με 19-8. Ο Βασιλόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μέμεζας και Λαζαράκος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Πανταζή και 4 του Καττή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15, 35-20. Το σκορ του πρώτου μέρους, 35-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των War Gamers ο Μπερδεμπές από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Βασιλόπουλος και ένα τρίποντο ο Λαζαράκος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Χατζή να φτάνει μέχρι και στο +19, 49-30, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο + 17, 52-35, χάρη σε 4 πόντους του Παλτόγλου, 4 του Jay Jay και τρίποντα των Τσελεμπή - Πολίτη. Για την παρέα του Σκλαβενίτη ο Βασιλόπουλος σημείωσε άλλους 4 πόντους, 3 είχε ο Μέμεζας και ένα τριποντάκι ο Λαζαράκος. Σκορ τρίτης περιόδου 52-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι "Ταύροι" με δράστες στην επίθεση τους Μάλλη, Jay Jay, Παλτόγλου και Αναστόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-44. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπερδεμπές, Λαζαράκος και Βασιλόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 24/56 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 13/50 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 8/17 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Βασιλόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 7/18 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Jay Jay 18, Αναστόπουλος 5 (1), Καττής 7, Μάλλης 10, Πανταζής 11 (1), Πολίτης 3 (1), Τσελεμπής 6 (2)

War Gamers (Σκλαβενίτης 7): Βασιλόπουλος 14, Λαζαράκος 13 (3), Μέμεζας 7, Μακρυγιάννης 2, Μπερδεμπές 7 (1), Σκλαβενίτης 1

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Στιφάδο Bulls!