07/11/2022
Brazzers 16 15 14 23 - 68 -
Reload 15 28 25 18 - 96 -

Reload να τους πιείς στο ποτήρι!

Άμεσα επέστρεψαν στις νίκες οι Reload στο πρωτάθλημα, καθώς για την έβδομη αγωνιστική της Elite League by Betsson μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στους Brazzers, τους οποίους κέρδισαν εύκολα με 68-96 στο Περιστέρι!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzers στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Γιοβάνη με 10 πόντους και βοήθειες των Σαμπάνη, Δαρδαμάνη και Αρβανίτη, προηγήθηκαν με 9-2 και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 16-15. Το δίδυμο Σαραντόπουλου - Σωτηρόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Reload έστησαν το δικό τους πάρτι στο Περιστέρι και με 10 πόντους του Ορέστη, 6 του Γούρνα, 4 του Βρέλλη και 4 του Δακουτρού, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 20-36, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 31-43! Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Δαρδαμάνης και Βαρθολομαίος με 4 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες, αφού με νέους 6 πόντους του Ορέστη, 5 του Σωτηρόπουλου, 4 του Πανταζή, 4 του Βρέλλη και τριποντάκι του Δακουτρού, ξέφυγαν στους 29, 39-68. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 23, 45-68, με τον Δαρδαμάνη να ξεχωρίζει με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 45-68!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Reload έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 68-96, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βρέλλη, Ορέστη, Γουρνά, Σαραντόπουλου, Λουφόπουλου και Σωτηρόπουλου. Για τους "λευκούς" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι  Δαρδαμάνης, Γιοβάνης και Χρόνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 20/42 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 26/49 δίποντα και 10/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Γιοβάνης με 19 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Reload ο Ορέστης με 20 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Μπάρμπας): Γιοβάνης 19 (3), Δαρδαμάνης 22 (2), Αρβανίτης 5, Βαρθολομαίος 4, Σαμπάνης 4, Βασιλόπουλος 2, Κατέρης 2, Χρόνης 10 (2), Μπάρμπας

Reload (Περιβολάρης): Δακουτρός 7 (1), Βρέλλης 13 (1), Πανταζής 8, Ορέστης 20 (5), Σαραντόπουλος 17 (1), Σωτηρόπουλος 13 (2), Γουρνάς 12, Λουφόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Τα τρομερά ποσοστά των Relοad!