12/12/2022
Antilalos BC 14 12 14 18 - 58 -
Reload 22 16 15 21 - 74 -

Reload τόσο όσο χρειάστηκε!

Βράδυ Δευτέρας στο Athens Sports Hall ο Αντίλαλος (3-8) υποδέχθηκε τους Reload (7-4) για την 12η αγωνιστική της Elite League. Ελέγχοντας το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, κερδίζοντας όλα τα δεκάλεπτα και έχοντας κάποια αρκετά καλά διαστήματα, η ομάδα του Περιβολάρη έκαμψε την αντίσταση του Αντίλαλου επικρατώντας με 58-74. Η ομάδα του Ζαμπέτα παρουσιάστηκε με 10αδα μετά από αρκετό καιρό, όμως τα βρίσκεται δύσκολα (24 έναντι 50 ριμπάουντ) απέναντι στην εξαιρετική front line των αντιπάλων και γνώρισε την 9η φετινή ήττα στη μεγάλη κατηγορία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές. Με τον Ορέστη (6π.) να μπαίνει καυτός στο παρκέ, τον Πανταζή (6π.) να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι και με πολύτιμες βοήθειες από τους Λουφόπουλο (4π.), Βρέλλη (3π.) και Σωτηρόπουλο (2π.), οι Reload μπήκαν σε θέση οδηγού. Ο Αντίλαλος, ωστόσο, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά χάρη στους Μαργώνη (5π.), Γκολέ (3π.), Αλεξίου (2π.), Κιούση (2π.) και Ρούσκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-22.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-16 και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία. Γκολές (6π.), Καραγιάννης (2π.), Ζαμπέτας (2π.) και Μαργώνης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση του Αντίλαλου, ενώ οι Reload απάντησαν με Αναγνωστόπουλο (4π.), Λουφόπουλο (4π.), Βρέλλη (2π.), Γουρνά (2π.), Πανταζή (2π.) και Σωτηρόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-38.

Μετά την ανάπαυλα οι Reload, τιμωρώντας τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στο +18, διατηρώντας μάλιστα την επιθετική τους πολυφωνία. Ο Αντίλαλος βρήκε τρόπο να αντιδράσει με πρωταγωνιστές τους Μαργώνη (6π.) και Αλεξίου (4π.) κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -13 και δείχνοντας ικανός να μειώσει περισσότερο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το επιθετικό κρεσέντο του Ζαμπέτα (11π.) επέτρεψε στον Αντίλαλο να πλησιάσει τους Reload στους 6 πόντους. Ο Περιβολάρης κάλεσε time out και οι παίκτες του επέστρεψαν στο παρκέ απόλυτα συγκεντρωμένοι. Με τους Σωτηρόπουλο (7π.), Πανταζή (6π.) και Λουφόπουλο (6π.) να τραβούν κουπί επιθετικά, οι Reload κατάφεραν να ξανά ξεφύγουν γρήγορα με διψήφια διαφορά και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Τελικό σκορ 58-74 και όγδοη νίκη για τους Reload που στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τους Alpinists για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup !

Στο τέλος του αγώνα, ο Αντίλαλος είχε 14/40 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε μόλις 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι Reload είχαν 26/51 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάκης Πανταζής με 16 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μαργώνης με 15 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας) : Αλεξίου 6, Γκιώσης 2, Γκολές 12 (3), Ζαμπέτας 15 (2), Καραγιάννης 2, Κιούσης 2, Μάινας, Μαργώνης 15 (3), Ρούσκας 4, Ψαλτάκης.

Reload (Περιβολάρης) : Αναγνωστόπουλος 4, Βρέλλης 9, Γουρνάς 6, Λουφόπουλος 16, Ορέστης 8 (2), Πανταζής 16, Σαραντόπουλος, Σωτηρόπουλος 13 (1), Τριχιάς 2.

Τι μας άρεσε : Ότι ο Αντίλαλος παρουσιάστηκε σχεδόν πλήρης.