02/03/2023
Remal Madri 7 15 6 4 - 32 -
Μία + Μία 9 4 18 15 - 46 -

"Ρεμάλια" ημίχρονο, Μία+Μία τελικό!

Πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της σωτηρίας πήρε η Μία+Μία, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισε την πεντάδα της Remal Madri με 32-46 στο ΓΣΠ!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 7-9 υπέρ των ροζούληδων, χάρη σε δύο τρίποντα του Ντελαλή  και δύο βολές του Κολυπέρα. Ο Καραμάνος, ο Κουσιορής και ο Ρηγόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Remal Madri κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 8 πόντους του Ρηγόπουλου και 5 του Πολύδωρου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 22-13. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γερόλυμο και Θεοφίλη να βάζουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μοναστηριώτη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δύο τρίποντα του Ντελαλή και 6 πόντους του Βογιατζή, επέστρεψε από το -10 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 28-31. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Καραμάνος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μία+Μία είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Βογιατζή, Πανταζή, Μοναστηριώτη και Τζοτζόκο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 32-46. Για τα "Ρεμάλια" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο Καραμάνος με 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 12/45 δίποντα και 0/21 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 10/38 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Καραμάνος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/14 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 μπλοκ. Betsson mvp της Μία+Μία ο Θεοφίλης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Remal Madri (Κουσιορής): Καραμάνος 11, Κουσιορής 2, Πολύδωρος 7, Αργυριάδης, Ρηγόπουλος 12

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Σπανίδης 1, Θεοφίλης 5, Βογιατζής 9 (2), Γερόλυμος 4, Μοναστηριώτης 3 (1), Κολυπέρας 4, Ντελαλής 12 (4), Πανταζής 6, Τζοτζόκος 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!