26/01/2020
Remal Madri 8 16 16 9 7 56 -
3ple-G 20 16 3 10 5 54 -

Remaloπαράταση!

Το βραδάκι της Παρασκευής 24, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, η Remal Madri παρότι βρέθηκε με 12 πόντους πίσω στο ημίχρονο, έφτασε το ματς στην παράταση και επικράτησε τελικά της 3Ple-G με 56 – 54.

Η Remal έβαλε δύο γρήγορα καλάθια στον αγώνα με Παπαϊωάννου και Πολύδωρο, ενώ η 3G με Δημακόπουλο, Βαγενά, Σκούρα και Μπουρνουσούζη προηγήθηκε 4-10. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν στην επίθεση βρίσκοντας ακόμα 3 πόντους με τον Παπαϊωάννου και μία βολή με τον Ρηγόπουλο, ενώ στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Γιαννακάκη έχοντας βρει ρυθμό με Σιαράβα, Δημακόπουλο, Βαβούδη , Αργυρόπουλο και Βαγενά να σκοράρουν έχτισε διαφορά 12 πόντων(8-20).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Remal με Πρίφτη και 5 πόντους του Σιδέρη μείωσε το σκορ, όμως Αργυρόπουλος και Δημακόπουλος ξανάστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό( 15 – 25.). Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν οι ομάδες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς Ναυπλιώτη, Αποστόλου, Πρίφτη και Σιδέρη, όμως η3G με Βαγενά, Σιαράβα(4), Σκούρα και Καζαφέρη είχαν μαξιλαράκι ασφαλείας 24-36.

Εξαιρετικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για την Remal!!Παίζοντας τρομερή άμυνα δέχτηκε μόνο τρεις πόντους από Μπουρνουσούζη και Σκούρα, ενώ στην επίθεση με Δημητρίου, Παπαϊωάννου(4), Σιδέρη, Πολύδωρο, Ρηγόπουλο και Ναυπλιώτη να σκοράρουν πήρε προβάδισμα με 40 – 39.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η 3G έβρισκε λύσεις με Δημακόπουλο και Σκούρα , όμως η Remal με 5 πόντους του Παπαϊωάννου και βοήθειες από Πολύδωρο και Ναυπλιώτη ξέφυγαν με 49 – 44. Στα τρία λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ματς, η 3G έπαιξε πολύ καλή άμυνα χωρίς να δεχτεί πόντο και με Μπουρνουσούζη ,Καζαφέρη ,Βαγενά και Σκούρα έστειλε το ματς στην παράταση (49 – 49.).

Στο ξεκίνημα της παράτασης οι φιλοξενούμενοι με βολή του Βαγενά και δίποντο του Δημακόπουλου προηγήθηκαν 49 – 52, όμως στην συνέχεια η Remal με Ρηγόπουλο, Ναυπλιώτη, Πολύδωρο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι και μία βολή του Παπαϊωάννου πέρασαν μπροστά 56 – 52.Ο Καζαφέρης μείωσε με δίποντο αλλά δεν άλλαξε κάτι άλλο στο ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 56-54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ναυπλιώτης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Δημακόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η Remal είχε 20 – 48 δίποντα, 2 – 25 τρίποντα, 10 – 22 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 22 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη. Η 3G είχε 18 – 37 δίποντα, 3 – 13 τρίποντα, 9 – 22 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 7 (3ασ.), Παπαϊωάννου 15 (4κλ.), Πρίφτης 3 (:κλ.), Σιδέρης 7 (6ρ.), Δαβιδέλης, Καμολίκης, Ναυπλιώτης 10(6κλ.), Δημητρίου 4, Αποστόλου 2 (3κλ.), Πολύδωρος 8 (8ρ.).

3Ple-G(Γιαννακάκης): Δημακόπουλος 11 (9ρ.), Αργυρόπουλος 5, Καζαφέρης 9, Βαβούδης 2, Σιαράβας 7, Βαγενάς 6 (8ρ.), Σκούρας 8 (12ρ.), Μπουρνουσούζης 6(3ασ).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη του αγώνα.