20/09/2024
Trelakers 18 17 16 15 - 66 -
Ακρίτες 8 12 4 7 - 31 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Trelakers!

Απο τη μια οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι Trelakers και απο την άλλη οι ψάρακλες και συμπαθέστατοι  Ακρίτες πραγματοποιησαν στη Basketaki Arena τη πρεμιέρα τους στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής της Development League! Η ανανεωμένοι, κατά δυο, γηπεδούχοι όντας ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα πήραν τη νίκη με σκορ 66-31.

Οι Trelakers έκαναν σαφές από τις πρώτες στιγμές του αγώνα τις άγριες διαθέσεις τους, καθώς με όπλο την άμυνα  αλλά και το Ζέρβα να πετυχαίνει 8 πόντους, έκλεισαν τη περίοδο στο συν δέκα με σκορ 18-8. Από την άλλη πλευρά, οι Ακρίτες παρουσιάστηκαν δικαιολογημένα νευρικοί, πρωτάρηδες γαρ, και είχαν ως σκόρερ σε αυτό το διάστημα τους Νάστο, Σαββίδη, Β.Χριστοφορίδη και Χ.Χριστοφορίδη με 2 πόντους έκαστος.

Η συνέχεια ήταν ολίγον διαφορετική, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, εμφάνισαν μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα και έδειξαν ένα μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους στο παρκέ της Basketaki Arena, κάτι που αποτυπώθηκε στο επιμέρους 17-12. Ο Ζέρβας πέτυχε 4 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ τους ίδους ακριβώς είχε ο Νάστος από την πλευρά των Ακριτών. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με το μαχαίρι στο στόμα, αφού έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους 4 πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διαφορά είκοσι εφτά πόντων(51-24)!

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ζέρβας συνέχισε να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, ο Γκορίτσας βρήκε σκορ έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τον Κόνιαρη να τους ακολουθεί σε απόδοση βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει σε μια πανάξια νίκη με σκορ 66-31!

Novibet MVP ο Martchello Zervas με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θανάσης Νάστος είχε 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Trelakers(Τσουκνιδής): Zervas 21, Βαρθαλίτης 5, Γκορίτσας 9, Γκούβας 4, Κόνιαρης 12, Μαυρόπουλος 7, Μπλαβούκος 4, Τσουκνιδής 4.

Ακρίτες(Σιμιακός): Νάστος 6, Παπαδόπουλος, Σαββίδης 4, Σιδηρόπουλος, Σιμιακός 2, Τοσουνίδης, Β.Χριστοφορίδης 10, Χ.Χριστοφορίδης 9.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των νικητών στις δύο πλευρές του γηπέδου!