06/10/2024
Valhalla Phantoms 12 9 27 17 - 65 -
Buzzer Eaters 9 3 17 14 - 45 -

Ρεσιτάλ Shooli και πετούν στους 64 οι Valhalla Phantoms!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ. Από την μία οι Γκρι με τους Shooli να δίνει πόνο κάτω από το καλάθι και τον Κρινή έφτασαν στους 12 πόντους. Από την άλλη οι Eaters παρέμειναν κοντά στο σκορ με τους Ζαννιά, Παπαδόπουλο και Κώτση. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 12-9.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Έδωσαν βάση στην άμυνα και δέχτηκαν μόλις 3 πόντους, ενώ στην επίθεση έβαλαν 9. Πρωταγωνιστές  των επιθέσεων  ήταν οι Φλάκας και Κυριακούλάκος που βοήθησαν κάτω από το καλάθι. Οι Eaters δεν είχαν ιδέες στην επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια στο - 9 (21-12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά για πολύ στο σκορ. Οι Phantoms εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και έφυγαν στο ανοιχτό γήπεδο,  με τους Κρινή, Shooli, Γεωργακά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και πέτυχαν κάποιους πόντους με τους Ζαννιά από την γραμμή των 6,75 άλλα και με τον Κώτση από το ζωγραφιστό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός κάπως έπεσε με τους Phantoms να κάνουν διαχείριση και να βρίσκονται πιο κοντά στην πολυπόθητη πρόκριση. Ο Τσινιόκα βοήθησε πολύ στα επιθετικά αλλά και στα αμυντικά ριμπάουντ, ενώ οι Κρινής, Βέργος και Γεωργακάς πέτυχαν τους τελευταίους πόντους της νίκης των Valhalla. Από την άλλη οι Eaters βρίσκονταν πολύ πίσω και έφεραν το ματς στο -20 με τους Ζαννιά και Δεδεμάδη. Το τελικό σκορ ήταν 65-45.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Hooman Shooli με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαννιάς με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Βέργος 3, Τσινιόκα 4, Κρινής 20, Shooli 14, Kοκόλας 2, Γεωργακάς 7, Φλάκας 8, Κοτσίρας 1, Κυριακουλάκος 6.

Buzzer  Eaters (Ζαννιάς): Αντωνιάδης, Ρίζος , Χριστούλης,  Ζαννιάς 26, Λιγνός, Παπαδόπουλος 6, Παυλόπουλος 2, Δεδεμάδης , Κώτσης 11

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ Καρφωμάτων του Shooli!