11/05/2023
Retro Pacers 17 21 11 12 - 61 -
Hoopers BC 16 16 13 9 - 54 -

Retro από τα παλιά!

Την Πέμπτη το βράδυ 11 Μαΐου στο Basketaki Arena, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Summer Evolution, σε ένα πολύ γρήγορο, δυνατό αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια παιχνίδι, οι Retro Pacers επικράτησαν με 61 – 54 απέναντι στους Hoopers και πήραν την πρώτη τους νίκη.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκαναν οι Hoopers, καθώς εκμεταλλευόμενοι τον κενό χώρο με τον Λιόκα(4) και σκοράροντας από την περιφέρεια με Μανωλάκο - Ματθαίο, προηγήθηκαν με 0 – 10. Μετά το πεντάλεπτο, οι Retro έβγαλαν αντίδραση με τον Κουτσούρη σε ηγετικό ρόλο με 7 πόντους και με τις πολύτιμες βοήθειες του Hu Hon που πέτυχε 4, κατάφεραν να προσπεράσουν με 17 – 16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο τελευταίο λεπτό με 38 – 32. Οι Retro είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τον Σέμπογλου μπροστάρη με 5 πόντους, τον Αναγνωστόπουλο να βάζει 4 με υπέροχες κινήσεις και τους Μπουρμπόν – Ιωαννίδη να σκοράρουν από τα 6.75. Στην αντίπερα όχθη οι Οράνιε που έχασαν την συγκέντρωση τους στα τελευταία λεπτά, είχαν για πρώτα βιολιά τους Μεντζέλο με 10 και Λιόκα – Μπίθα με 4 πόντους αντίστοιχα.

Οι Pacers πατούσαν καλύτερα και στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και με τρίποντες βόμβες από Ιωαννίδη και Κουτσουρή, έστειλαν την διαφορά στο + 9. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μανωλάκο με 5 πόντους, τρίποντο του Κατσάφαρου και καλάθι από τον Λιόκα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο καλάθια με Αναγνωστόπουλο και Κουτσουρή, ανακτώντας τα ηνία και παίρνοντας ξανά την πρωτοπορία με 49-45.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μεντζέλος με 5 πόντους, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία, αλλά το ξέσπασμα των γηπεδούχων με καλάθι του Κουτσουρή και τρίποντα από Μπουρμπόν – Ιωαννίδη, έκαναν το σκορ 58 – 50. Οι Hoopers έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με βολές του Ματθαίου και δίποντο του Μεντζέλου, όμως το νέο τρίποντο του Ιωαννίδη, έδωσε τέλος στην αγωνία με το 61 – 54 να γράφεται στο φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Κουτσουρής με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Λιόκας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Retro είχαν 14 / 29 δίποντα , 8 / 31 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Hoopers είχαν 17 / 51 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Retro Pacers(Αναγνωστόπουλος): Hu Hon 6, Αναγνωστόπουλος 7(10ρ.), Ιωαννίδης 14(7ρ.), Καζαφέρης 2, Κουτσουρής 17(7ρ.), Μπουρμπόν 6, Πουλαδάκης, Σέμπογλου 9.

Hoppers (Τσεκούρας): Κάραλης , Κατσάφαρος 3, Λιόκας 11(8ρ.), Μανωλάκος 16, Ματθαίος 5, Μεντζέλος 13, Μπίθας 4, Ρέμπελος 2.

Τι μας άρεσε: Μπόλικο μπασκετικό ξύλο, γρήγορος ρυθμός και αμφίρροπη εξέλιξη, συνέθεσαν το παζλ μίας εξαιρετικής αναμέτρησης.