16/11/2023
Deportivo Faliro 27 16 13 16 - 72 -
Retro Pacers 17 19 12 20 - 68 -

Retro τις εντυπώσεις, Deportivo την πρόκριση!

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φάσης των 64 του κυπέλλου παρακολουθήσαμε το βράδυ της Πέμπτης στον Κολωνό, όπου η Deportivo Faliro επιβλήθηκε των Retro Pacers με σκορ 72-68, παίρνοντας την πρόκριση!

Η εμπειρία μέτρησε από το πρώτο κιόλας λεπτό! Ο Νίκος ο Κακαλέτρης και ο Γιώργος ο Κομνηνός έβαλαν τα πρώτα σουτ που πήραν, έδωσαν μάχες με Σέμπογλου και Αναγνωστόπουλο και μαζί με τον Φελλά ήταν το... τρίγωνο που "έκαψε" τους Retro Pacers που απάντησαν με Αναγνωστόπουλο και Καζαφέρη, για το 27-17 πρώτου δεκαλέπτου, για τους "γαλάζιους"! Ο Σέμπογλου και ο Ιωαννίδης μπήκαν και έδωσαν αυτό που έλειπε από τους Retro, σκορ και καθαρό μυαλό! Ο Φελλάς όμως και η παρέα του τα έβαζαν από... παντού, κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο υπέρ τους 43-36, μετά από ένα εκπληκτικό 20λεπτο!

Αδιανόητη ενέργεια και θέληση για ανατροπή από Retro Pacers, με τον Βέλλη και τον Χατζημιχάλη να τα δίνουν όλα στο παρκέ, τον Χριστοδουλόπουλο να δίνει... ρέστα από τον πάγκο και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-48 για "Depor"! 0-10 σερί με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, πίεση σχεδόν σε όλο το γήπεδο από τον... Σκακιστή και το ματς "τούμπα" (56-58). Εκεί όμως μπήκε ξανά μπροστά η εμπειρία και η δυναμική παρουσία του Καμακάρη κάτω από τα καλάθια, με τη Deportivo Faliro να παίρνει έστω και δύσκολα την πρόκριση στη φάση των 32, με σκορ 72-68, έπειτα από ένα παιχνίδι διαφήμιση!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Καμακάρης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/27 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 16/25 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 22 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/51 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/10 βολές, 33 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 2, Κομνηνός 11, Φελλάς 22, Κακαλέτρης 17, Καμακάρης 20, Μαρινάκης.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Χατζημιχάλης 25, Βέλλης 10, Καζαφέρης 8, Αναγνωστόπουλος 2, Βαμβακάρης, Ιωαννίδης 10, Κεστεκίδης, Κοκκώνης 5, Σέμπογλου 8, Βασιλειάδης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!