15/10/2023
Hurricanes 15 19 15 11 - 60 -
Retro Pacers 17 11 14 20 - 62 -

Retro Pacers και δεν είμαι καλά!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Retro Pacers πήραν μία πολύ δύσκολη, μα συνάμα σημαντική νίκη, καθώς επιβλήθηκαν των Hurricanes 60-62.

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριώζες από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενος ελαφρώς καλύτερους στα πρώτα δέκα λεπτά, καθώς με 4 πόντους του Κοκκώνη και 3 του Καζαφέρη, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκορ 15-17. Οι Hurricanes, πίεσαν και βρήκαν καλάθια από τους Γκυρτή (3π), Λατίφη (6π) και Ρούπα (3π).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Hurricanes διάβασαν το παιχνίδι, έπαιξαν ζώνη και έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους, δείχνοντας ότι θέλουν να πάρουν πολύ το πρώτο τους ροζ φύλλο της χρονιάς, με αποτέλεσμα να διανύσουν το καλύτερο τους δεκάλεπτο τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, παίρνοντας ένα σερί 19-11. Οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν απαντήσεις, κάνανε πολλά λάθη και είδαν την ομάδα τους, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, να βρίσκεται πίσω στο σκορ 34-28.

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με τους Retro Pacers να είναι αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλο τους, καθώς με τους 5 πόντους του Αναγνωστόπουλου και με τους  6 πόντους του Κεφόπουλου, προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, όμως, χωρίς επιτυχία. Στην αντίπερα όχθη, οι Hurricanes, εκτός ότι άντεξαν την πίεση των φιλοξενούμενων, βρήκαν και πόντους, από την πλειοψηφία της ομάδας,  δείχνοντας πόσο θέλουν τον αγώνα. Λήξη τρίτου δεκαλέπτου 49-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή και σώμα στο παρκέ. Οι προσωπικότητες των φιλοξενούμενων βγήκαν μπροστά, αφού Κουφόπουλος (6π), Σέμπογλου (4π) και Κοκκώνης (2π) ήταν καθοριστικοί στο φινάλε, δίνοντας τη δεύτερη νίκη στην ομάδα τους με σκορ 60-62 . Οι Hurricanes γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους,  παρά την προσπάθεια που έκαναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/28 βολές, 18/41 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι είχαν 13/29 βολές, 16/42 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 17 λάθη

Betsson mvp των Retro Pacers,  ο Σέμπογλου με 6 πόντους. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, είχε 3, μοίρασε 2 ασίστ κλεψίματα και έκανε 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Περσίτσας  με 16 πόντους. Πήρε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 3 λάθη.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βασιλειάδης, Βλάχος 3, Γκυρτής 20, Καραθάνος 6, Κασσελάκης, Λατίφης 6, Μακρής 3, Περσίτσας 16, Ρούπας 5, Σακελλαρίου 1

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): HU 6, Αναγνωστόπουλος 5, Βαμβακάρης, Βασιλειάδης 4, Βέλλης 6, Καζαφέρης 6, Κεστεκίδης, Κοκκώνης 11, Κουφόπουλος 14, Μπουρμπόν 4, Σέμπογλου 6

Τι μας άρεσε: Τα τελευταία λεπτά του αγώνα