12/03/2023
Retro Pacers 17 13 22 17 - 69 -
Gran Camaria 5 9 12 18 - 44 -

Retro Pacers πέντε αστέρων!

Εύκολο βράδυ είχαν χθες στο Περιστέρι οι Retro Pacers, καθώς αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, κέρδισαν εύκολα τα αγνώριστα Gran Camaria με 69-44 και μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής παραμένουν στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της Development League παρέα με την Kill Beer, με την οποία παίζουν την επόμενη αγωνιστική.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Retro Pacers στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Μεντή, 5 του Χριστοδούλου και τρίποντο του Μπουρμπόν, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 17-3. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 17-5, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μαργέτης, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με 4 πόντους του Ανδρεάδη και τους Βασιλειάδη, Μπουρμπόν και Μεντή να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 30-14. Δεν μπόρεσαν τα Gran Camaria να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Σγουρίδη και το τρίποντο του Περγούλη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αφού με 9 πόντους του Μεντή, 6 του Ανδρεάδη, 4 του Χριστοδούλου και τρίποντο του Μπουρμπόν, ξέφυγαν στους 26, 52-26. Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μαργέτης, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 52-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Κάρβουνο και έτσι οι Retro Pacers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ανδρεάδη, Χριστοδούλου και Μεντή. Για τα Gran Camaria στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Αθανασόπουλος, Μαργέτης, Σακελλαρίου, Περγούλης και Σγουρίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 19/30 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 16/54 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Retro Pacers ο Μεντής με 24 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 7/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Gran Camaria ο Μαργέτης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Χριστοδούλου 13 (1), Βασιλειάδης 5, Ανδρεάδης 15, Μεντής 24 (3), Μπουρμπόν 12 (4)

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναρίδης 2, Σακελλαρίου 3 (1), Καθάριος, Σγουρίδης 8, Μαργέτης 17 (1), Κουντούρης, Λαγουρός 1, Βακαλόπουλος, Περγούλης 5 (1), Αθανασόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Retro Pacers για 40 λεπτά!