18/09/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 11 10 17 - 57 -
Skroutz 12 8 14 10 - 44 -

Βρήκαν ρυθμό και πήραν την νίκη οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες!

Σε ένα ματς με ωραίο ρυθμό, Ανυπόταχτοι Γαλάτες και Skroutz βρέθηκαν αντιμέτωποι στον Κολωνό, με νικητές τους πρώτους με σκορ 57-44 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Winter Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Skroutz να βρίσκουν σκορ με τον Μητσοτάκη, ο οποίος ήταν καυτός στο ξεκίνημα έξω από την γραμμή του τρίποντου. Οι Γαλάτες επέστρεψαν όμως, βρήκαν το «χέρι» τους έξω από τα 6,75 με Μπετχαβά και Diaz και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7(19-12).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παπαδόπουλος έδωσε λύσεις στην ομάδα του με 5 γρήγορους πόντους με τους Skroutz να μειώνουν στο καλάθι(21-19). Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες όμως, έσφιξαν την άμυνα τους, κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα στην επίθεση και έφτασαν την διαφορά στους 10 για το 30-20 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Skroutz προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά αλλά οι Γαλάτες έπαιζαν καλή άμυνα και κάθε διάδρομος προς το καλάθι, μονο εύκολος δεν ήταν. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, βρήκαν κάποιες λύσεις με Ξένο και Παπαδόπουλο και οι Skroutz μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω με 6 πόντους.(40-34)

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και σε συνδυασμό με ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα ξέφυγαν με 13(49-36) ακριβώς 6 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Skroutz προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν βάλει βάσεις νίκης, την οποία τελικά πήραν, με το 57-44 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Μητσοτάκης με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Ανδρικόπουλος): Diaz, Ανδρικόπουλος Τ. 10, Ανδρικόπουλος Α. 2, Γαλάνης 13, Μπετχαβάς 5, Ντεγιάννης 4, Σάλτας 2, Σιμιτζής 4, Φώτου 5.

Skroutz(Παπαδόπουλος): Αυγουλής 5, Δούμας 4, Μαργαρίτης, Μητσοτάκης 15, Μερεμέτης 6, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 12, Ρέντζος, Σκιαδόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι.