13/10/2024
Zavilonia 4 13 9 10 - 36 -
All Blacks 10 5 16 11 - 42 -

Το 'σπασαν το ρόδι οι All Blacks!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι All Blacks λύγισαν με 36-42 την Zavilonia και πήραν την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της D2-League μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους All Blacks να προηγούνται με 4-10, χάρη σε 5 πόντους του Μπαλντατσίδη και τρίποντο του Σαμαρτζή. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της συνάντησης σημείωσε από την περιφέρεια ο Κοντοθανάσης.

Αλλαγή σκηνικού στη δεύτερη περίοδο του ματς, εκεί όπου με 4 πόντους του Αργυράκη, 3 του Φωκιανού και βοήθειες των Χρυσάφη, Νίκου Δούκα και Μαστρογιάννη, η Zavilonia προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 17-15. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σαμαρτζή και Χερβατίδη να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Με 5 πόντους του Μοράβα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα της Πατσιώρα βρέθηκε στο +8, 24-16. Κάπου εκεί η παρέα του Τσαλουκίδη ξύπνησε και με 9 πόντους του Σαμαρτζη και 4 του Μπαλντατσίδη, έτρεξε 15-2 επιμέρους σκορ και προσπέρασε με 26-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι All Blacks διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Σπυρόπουλο, Τσαλουκίδη και Μπαλντατσίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 36-42. Για την Zavilonia στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αργυράκης, Φωκιανός, Σπηλιόπουλος και Μοράβα.

Πολυτιμότερος για την Zavilonia ο Αργυράκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/12 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 κοψίματα. Novibet MVP για τους All Blacks ο Μπαλντατσίδης με 11 πόντους, έχοντας 2/7 βολές, 3/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Zavilonia (Πατσιώρα): Αργυράκης 10, Δούκας Ν., Δούκας Κ., Κοκαβέσης, Κοντοθανάσης 5 (1), Μαστρογιάννης 2, Μοράβα 7 (1), Πέλεχας, Σπηλιόπουλος 2, Φωκιανός 5, Χρυσάφης 5

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 1, Μπαλντατσίδης 11 (1), Μπούρος 4, Σαμαρτζής 12 (2), Σπυρόπουλος 2, Τσαλουκίδης 6, Χερβατίδης 2, Τσαμάλης 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!