25/09/2024
Skroutz 6 15 7 12 - 40 -
Citydogs 11 11 18 9 - 49 -

"Έσπασαν" το ρόδι οι Citydogs!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Citydogs, καθώς επικράτησαν του Skroutz σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Σε χαμηλό τέμπο κύμα θήκες το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα "κλικ" καλύτεροι και με τρίποντα των Καλιάρα και Milosevic προηγήθηκαν με 6-11. Για τους γηπεδούχους οι Μητσοτάκης και Καρυπίδης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο με τους Milosevic και Madzrakowski να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά έβγαλαν αντίδραση και με καλάθια των Δούμα, Μαργαρίτη και Μητσοτάκη, μείωσαν στον πόντο (21-22).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Οι Citydogs με εξαιρετική άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις, κυριάρχησαν στο πάρκο έτρεξα ένα επιμέρους σκορ 7-18 και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (28-40). Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, έκαναν πολλά λάθη, "κόλλησαν" στην επίθεση και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο απόλυτο την κυριαρχία των αδερφών Madzrakowski στο ζωγραφιστό και διατήρησαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα. Οι συγκινητικές προσπάθειες των Μητσοτάκη και Μερεμέτη δεν ήταν αρκετές για το Skroutz που παρουσιάστηκε κατώτερο των προσδοκιών και γνώρισε δίκαια την ήττα. Οι Citydogs πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη και απέκτησαν ψυχολογία εν όψει της απαιτητικής συνέχειας.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο A. Madzrakowski με double double και 16 πόντους (4/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές ,26 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μητσοτάκης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Skroutz (Ξένος): Αυγουλής, Δούμας 6 (1), Καρυπίδης 7, Μαργαρίτης 2, Μερεμέτης 6, Μητσοτάκης 17 (4), Ξένος, Σκιαδόπουλος 2

Citydogs (Καραμάνογλου): A. Madzrakowski 16 (1), B. Madzrakowski 16, Καλιάρας 3 (1), Καραμάνογλου 1, Μετζεσέμης, Τσομπάνογλου 4, Milosevic 13 (3)

Τι μας άρεσε: Η θραύση των νικητών στον τομέα των ριμπάουντ.