13/05/2024
Miami Heets 17 17 22 27 - 83 -
Okla-lioma 8 10 7 14 - 39 -

Έσπασαν το ρόδι με Σπύρο ''Τριπονταίο''!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν την αναμέτρηση οι Miami Heets κόντρα στους Okla-lioma, αφού όντας ανώτεροι καθόλη την διάρκεια και με τον Σπύρο Δευτεραίο να πραγματοποιεί ένα τρίποντο πάρτυ έξω από την γραμμή των 6.75,επιβλήθηκαν με το εμφατικό 83-39!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το ξεκίνημα με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους, καθώς με όπλο την άμυνα τους, τον Θεοδωράκη να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του γηπέδου και τον Δευτεραίο να βρίσκει σκορ δυο φορές από το τρίποντο, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 17-8! Από την άλλη πλευρά, ο  Καραγιώργης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καλογερόπουλος με 3! Στη συνέχεια, ο Κούρκουλος πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος με 4 πόντους αποτελώντας το τρίτο κομμάτι ενός άκρως πετυχημένου παζλ που πλαισίωναν από την αρχή οι ‘’Ζάχος’’ και Δευτεραίος! Στον αντίποδα, ο Σιάμισιης παρουσίασε στο παρκέ του Seven ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών του δυνατοτήτων σκοράροντας 6 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 34-18!

Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους, περιόρισαν τον αντίπαλο στους εφτά πόντους, ο Παπαδόπουλος μοίραζε τη μια ασίστ μετά την άλλη, οι Δευτεραίος-Κούρκουλος-Θεοδωράκης συνέχισαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περιοδο με το υπερ τους 56-25! Στον αντίποδα ο Καραγιώργης πέτυχε 4 πόντους! Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δευτεραίος πραγματοποιησε μια τρίποντη παράσταση, πέτυχε 5 στο αριθμό και 10 συνολικά, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Miami Heets να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 83-39!

Betsson MVP ο Σπύρος Δευτεραίος με 36 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Σιάμισιης είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Miami Heets(Σάμιος): Βαντής 5, Δευτεραίος 36, Θεοδωράκης 20, Θεοδωρόπουλος 2, Κούρκουλος 14, Παπαδόπουλος 6.

Okla-lioma(Γιαννάκης): Arouch, Βαλλιανάτος 3, Γιαννάκης, Καλογερόπουλος 9, Καραγιώργης 11, Γ.Κουτεντάκης 2, Σ.Κουτεντάκης 2, Σιάμισιης 12.

Τι μας άρεσε : Τα 10 τρίποντα του Δευτεραίου!