17/03/2023
Bar Χελώνα 7 15 17 14 - 53 -
Nobelistes 14 6 9 15 - 44 -

«Ρολάρει» η Bar Xelona, υπέταξε τους Nobelistes

Αν και το «Promitheas Park» ήταν ασφυκτικά γεμάτο από οπαδούς των Nobelistes, η Bar Xelona χάλασε τη...γιορτή των «ροζ» και πήρε μια τεράστια νίκη (53-44), που τη βάζει πολύ γερά στο κόλπο των Play Offs. Από την άλλη οι Nobelistes έχασαν έδαφος, παραμένουν όμως στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Όσα έγιναν στο Α' δεκάλεπτο δεν είχαν καμία σχέση με ό,τι ακολούθησε στο υπόλοιπο ματς. Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ορμώμενοι από τον κόσμο τους και με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ καλές άμυνες, έκλεισαν την περίοδο με double score (7-14).

Στο Β' δεκάλεπτο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Λίτη να είναι...καυτός από την περιφέρεια και να κάνει...σκόνη και θρύψαλα την άμυνα των «ροζ». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Bar Xelona όχι μόνο να επιστρέψει σε τροχιά νίκης, αλλά να κλείνει και προηγούμενη το Α' μέρος (22-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο του ματς ήταν...καρμπόν με το πρώτο, με τους «μπλαουγκράνα» να παίζουν πάρα πολύ καλά, υπό το βλέμμα του μεγάλου άτυχου της χρονιάς, Γιώργου Σπανού, ο οποίος τραυματίστηκε πριν από ένα μήνα. Από την άλλη, οι πολλές αλλαγές δεν βοήθησαν τους Nobelistes, οι οποίοι δεν έβρισκαν ρυθμό και έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά (39-29).

Στην τελευταία περίοδο, οι Nobelistes θέλησαν να επιστρέψουν στο ματς, κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες για να τα καταφέρουν, ωστόσο η εμπειρία της Bar Xelona και η κλάση του Λίτη ήταν οι παράγοντες που έκριναν το ματς, με τους «μπλαουγκράνα» να φτάνουν στο δεύτερο σερί ροζ φύλλο τους.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιωάννης Λίτης, ο οποίος είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ο Μανώλης Ιορδανίδης ήταν αυτός που ξεχώρισε, με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Bar Xelona: Κακλαμάνης 6, Λίτης 21, Λαθούρος 3, Μουλαγιάννης 6, Παπαδόπουλος 8, Σίνος 4, Σινογιώργος, Σταθόπουλος 4

Nobelistes: Βαλλιανάτος 1, Δεμέναγας 2, Θεοδώρου 5, Ιορδανίδης 13, Καρβουνιάρης, Λιναράς 3, Μιμερίνης 2, Παπαθανασίου 9, Ροϊλίδης 2, Χατζημιχάλης 3