16/10/2023
Blastiakos 23 22 22 18 - 85 -
Hoopers BC 12 11 20 22 - 65 -

Ροζ φύλλο για τον Blastiako μόνο με τρίποντα!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου, αναμετρήθηκαν ο Blastiakos με τους Hoopers BC, σε ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο σε street basketball, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 86-65.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, χτίζοντας μια διαφορά από την αρχή, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. Για τον Blastiako ο Παντελάκης σκόραρε 8 πόντους, έχοντας μαζί τους και τον Λόλα με 5. Για τους φιλοξενούμενους ο Ματθαίος σκόραρε 5 πόντους διαμορφώνοντας το 23-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στον ίδιο Ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τυροπώλη (8π) να αναλαμβάνει δράση έξω από την γραμμή των 6.75. Για τους Hoopers ο Νινιός σκόραρε 4 πόντους σε ένα φτωχό δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου στο 45-23.

Το παιχνίδι στην συνέχεια χαλάρωσε για τα καλά με τις δύο ομάδες να το γυρνάνε κυρίως σε street basketball, με τις άμυνες να μην παίζουνε μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι και να παίρνουν προσπάθειες κυρίως με σουτ τριών πόντων.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό σε σχέση με το ποιος θα φύγει νικητής, παρόλα αυτά ο ρυθμός δεν έπεσε, με τους Παντελάκη (8π) και Λόλα (5π) να βρίσκονται σε τρομερή και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Σαριδάκης σκόραρε 8 πόντους στο τέλος και διαμόρφωσε το τελικό 86-65.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παντελάκης με 23 πόντους, 26 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λιόκας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ

Ο Blastiakos είχε 7/10 βολές, 27/53 δίποντα και 8/38 τρίποντα. Μάζεψαν 76 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα και 13 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 25/66 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 4 λάθη.

Blastiakos (Παντελάκης): Γεροντάκης 11 (1), Λόλας 14 (1), Σωτηρίου 12 (1), Παντελάκης 23, Αβαγκιάν 6, Τυροπώλης 19 (5).

Hoopers (Λιόκας): Νινιός 15 (3), Ματθαίος 11 (1), Λιάκος 18, Δαλάτσης 6, Σαριδάκης 10, Κάραλης 5, Μπίθας.

Τι μας άρεσε: Η χαλαρότητα του παιχνιδιού!