13/05/2023
Bonobo BC 27 19 16 11 - 73 -
Pourangers BC 16 21 16 28 - 81 -

Ροζ και fair play κέρδισαν οι Pourangers!

Επιστροφή στις νίκες για τους Pourangers στον τέταρτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Bonobo με 73-81, τηρώντας δύο φορές το fair play, όταν ο αντίπαλος έμεινε αρχικά με 4 παίχτες και στην συνέχεια με 3!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Bonobo, καθώς με 11 πόντους του Μπάμπαλη, 6 του Αρμενιάκου, 4 του Αλφαντή και 4 του Ανδριώτη, προηγήθηκαν με 25-10 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 27-16! Ο Πέτρος Μπούτζης με 5 πόντους, ο Μανωλίτσης με 4 και ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έφτασαν μέχρι και στο +16, 34-18, και με 6 πόντους του Αρμενιάκου, 4 του Σιαμάνη και 4 του Μπάμπαλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 46-37. Τους Pourangers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Αλέξανδρου Στρατόπουλου, οι 6 του Πέτρου Μπούτζη και οι 6 του Δραγάνη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στο καλάθι, 46-44, ωστόσο με νέους 7 πόντους του Μπάμπαλη και 5 του Αλφαντή, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 62-53. Ο Δραγάνης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των "Παππούδων" στο τρίτο δεκάλεπτο, 4 είχε ο Πέτρος Μπούτζης και ένα τριποντάκι ο Γιώργος Γεωργιόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 62-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pourangers έκαναν την αντεπίθεσή τους, τήρησαν το fair play όταν οι Bonobo έμειναν με 4, αλλά και με 3 παίχτες, και με 15 πόντους του Δραγάνη, 7 του Πέτρου Μπούτζη και 6 του Αλέξανδρου Στρατόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 73-81. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Αρμενιάκος με τους 8 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 22/45 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 29/49 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Bonobo ο Αρμενιάκος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 9/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Pourangers ο Δραγάνης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 12/15 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Bonobo (Μπάμπαλης): Αρμενιάκος 22 (1), Σιαμάνης 9, Αλφαντής 13 (1), Μπάμπαλης 23 (5), Ανδριώτης 6

Pourangers (Στρατόπουλος Γ.): Στρατόπουλος Α. 16 (1), Γεωργιόπουλος Σ. 2, Μπούτζης Π. 18 (1), Δραγάνης 32 (2), Μανωλίτσης 8, Γεωργιόπουλος Γ. 3 (1), Μπούτζης Σ. 2, Στρατόπουλος Γ.

Τι μας άρεσε: Το fair play των Pourangers!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Μπάμπαλη και Σιαμάνη στο τελευταίο δεκάλεπτο!