22/10/2022
Gunners 15 16 17 15 - 62 -
LazerWolves 6 19 18 12 - 55 -

Ροζ "κανόνια".

Gunners και Lazers βρέθηκαν αντιμέτωποι στο κλειστό του Κολωνού για την πρώτη αγωνιστική της Evolution. Οι Gunners όντας πιο ψύχραιμοι πήραν τη νίκη και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Τα πατήματα τους έψαχναν να βρουν στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες όντας αρκετά άστοχοι. Στην συνέχεια οι Gunners άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με δίποντα του Ακουμιανάκη και τρίποντα των Πάνια και Καραμπέτσου προηγήθηκαν στο 10' με 15-6. Για τους φιλοξενούμενους οι Κατσαλής και Ασημομύτης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lazers εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Ασημομύτη μέσα στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ του Κατσαλή και έγιναν πιο παραγωγικοί. Οι Gunners απάντησαν με το ίδιο νόμισμα με τους Ακουμιανάκη, Φιφή και Καραμπέτσο, κρατώντας έστω και δύσκολα το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στο τέλος του ημιχρόνου (31-25).

Με όπλο την καλή τους άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ασημομύτη και Κατσαλή, οι Lazers πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (33-34). Ο Κωστακιώτης προερχόμενος από τον πάγκο με δύο τρίποντα ξύπνησε από τον... λήθαργο τους συμπαίκτες του ενώ ο Ακουμιανάκης με τον γνωστό δυναμισμό του έκανε και πάλι την διαφορά. Ετσι, οι "κανονιέρηδες" πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν ύστερα από 30 αγωνιστικά λεπτά με 48-43.

Αποφασισμένοι να μην μπουν σε περιπέτειες παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με νέο τρίποντο του Κωστακιώτη και δίποντα του Παπαδόπουλου εκτόξευσαν την διαφορά στο +12 (55-43). Ο Κατσαλής με μεγάλα σουτ έδωσε το... σύνθημα για την αντεπίθεση και οι Lazers με ένα μίνι σερί 1-9 μείωσαν στους 4 (56-52), λίγα λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ρουλέτα των βολών. Εκεί οι Gunners ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 62-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ακουμιανάκης με 17 πόντους (6/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/44 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 1/19 τρίποντα και 20/35 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 17, Ζούρος 1, Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος 6 (2), Κογιώνης 2, Κωστακιώτης 10 (3), Πάνιας 11 (2), Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 6, Πατσίκας 5, Φιφής 2

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 4, Ασημομύτης 12, Βέλλης 8, Κατσαλής 26 (1), Κοντιζάς 1, Μοσχάκης 1, Χαντζάρας 3.

Τι μας άρεσε: Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε, με ανατροπές μάχες και αγωνία μέχρι τέλους.