Kavlanta Hawks 12 9 15 7 - 43 -
Beerokoillers 18 6 13 25 - 63 -

Δεύτερο σερί ροζάκι για τους μπυρόβιους!

Με όπλο την επιθετική συνοχή και τον γρήγορο ρυθμό, οι Beerokoillers διπλασίασαν τις φετινές τους νίκες, επικρατώντας των Kavlanta Hawks.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους, με τους φιλοξενούμενους να βασίζονται στον Νεοφύτου και να παίρνουν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ακολούθησαν στο γρήγορο τέμπο, συνδέθηκαν δια χειρός Πέτσα, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά τα τρίποντα του Ελευθεριάδη και του Κατσίκη, 12-18.

Φτωχό από άποψη θεάματος ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τους Μπαλάνη, Παπαδάκη και τον Σαχόλη να είναι οι μόνοι που έβαλαν τη μπάλα στο καλάθι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι κίτρινοι μείωσαν στους τρεις μετά το λειαπ του Πέτσα, 16-19, ο Ελευθεριάδης σημάδεψε και πάλι σωστά από τα 6,75 και αύξησε και πάλι την απόσταση για τους Beerokoillers, με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να κλειδώσει στο 21-24.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης οι μπυρόβιοι, γεγονός που τιμώρησε ο Κολυβάς με ένα δίποντο. Ο Κ. Μανδηλαράς έσπασε το ρόδι για τους φιλοξενούμενους, ο Νεοφύτου και ο Ελευθεριάδης ακολούθησαν το παράδειγμα του και άνοιξαν τη ψαλίδα στους 8, 26-34. Το επιθετικό κρεσέντο από το δίδυμο Πέτσας-Κολυβάς έβαλε σε προνομιακό θέση τους κίτρινους λίγο πριν το φινάλε, αλλά το τρίποντο του Νεοφύτου καθόρισε το σκορ της τρίτης περιόδου, 36-38.

Οι Beerokoillers μπήκαν πολύ αποφασιστικά στη τελευταία περίοδο, έτρεξαν ένα 8-0 σερί με τρεις διαφορετικούς σκόρερ και ξέφυγαν με συν 10, 36-46. Τα πράγμα έγιναν δύσκολα για τους γηπεδούχους, για τους οποίους οι Μπαλάνης, Κολυβάς και Τζώρτζης φάνηκαν να είναι τα τελευταία τους χαρτιά, με αποτέλεσμα οι Beerokoillers να μην απειλήσουν και να φύγουν με το δεύτερο ροζ φύλλο από τον Σπάρτακο!

Novibet MVP για τους Beerokoilers αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Νεοφύτου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ από τους Kavlanta ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτσας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Θειακούλης 5, Κολυβάς 8, Μακρής 3, Παπαδάκης 5, Πεππές, Πέτσας 14, Τζώρτζης 8.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Ασημίνας 5, Ελευθεριάδης 14, Κατσίκης 6, Κεφάλας 2, Κοσμαδάκης 8, Μανδηλαράς Κ. 4, Μανδηλαράς Δ. 5, Νεοφύτου 14, Πάνου 4, Σαχόλη 1.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!