28/05/2024
Partouzan 24 11 8 18 - 59 -
Βελούδινα Σφυριά 21 23 14 16 - 74 -

Ακόμα ένα ροζ φύλλο για τα Σφυριά!

Μπορεί η Partouzan να το πάλεψε μέχρι και το τέλος, δεν κατάφερε όμως να προβάλει αντίσταση ικανή ώστε να ανατρέψει την κατάσταση απέναντι στα Βελούδινα Σφυριά, τα οποία κέρδισαν με σκορ 59-74.

Η τριάδα Ζησιάδη, Καραδήμα και Γκενεράλη ήταν η κυρία υπεύθυνη για το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα με 14-6 στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τα Βελούδινα Σφυριά να μην... αγχώνονται και να παίρνουν σκορ από Φύτρο και Φουντούλη, με τον τελευταίο να βάζει όμορφα καλάθια και να μειώνει στο 24-21, στην ενθαρρυντική πρώτη περίοδο! Ο Κατσιούλης αφού ήταν... ήσυχος, μετά μπήκε στο ρυθμό του παιχνιδιού, έβαλε ένα από τα κλασικά του τρίποντα, ο Ζησιάδης απάντησε άμεσα και το ημίχρονο έκλεισε στο 33-44, με τα Σφυριά να ανεβάζουν την απόδοσή τους!

Η αναμέτρηση είχε μπει σε τρομερή... φάση, με τον Γκενεράλη να σκοράρει ξανά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και να ηγείται επιθετικά! Ο Φύτρος ξανά αλλά και ο γεμάτος ενέργεια και διάθεση Μπίσκος είχαν ξανά απάντηση σε όλα με τους "κίτρινους" να ξεφεύγουν και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο 41-58. Με τόσο ανεβασμένη απόδοση οι φιλοξενούμενοι είχαν απλά να... τελειώσουν το παιχνίδι και έτσι έκαναν, με την Partouzan να ακολουθά τον ρυθμό αλλά να χάνει το παιχνίδι, με τα Βελούδινα Σφυριά να επικρατούν με σκορ 59-74.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεοδόσης Φουντούλης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τζάνης με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Partouzan (Καραδήμας): Γκενεράλης 7, Ζησιάδης 10, Καραδήμας 8, Καρυοφίλλης 2, Τζάνης 26, Αναγνωστόπουλος 6, Πνευματικός.

Βελούδινα Σφυριά (Κατσιούλης): Λόης 2, Αγαλιώτης 11, Φουντούλης 19, Κατσιούλης 7, Μακρυγιάννης 2, Χαραλάμπης 2, Μπίσκος 15, Φύτρος 16.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!