14/01/2024
Τεμπελχανάδες 14 6 9 17 - 46 -
Κούροι Κέας 6 7 11 12 - 36 -

Πήραν το ντέρμπι των "ροζ" οι Τεμπελχανάδες!

Το έκτο τους φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες οι Τεμπελχανάδες, καθώς για την 16η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους μαχητικούς Κούρους Κέας με 46-36 στην Ζωφριά!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Τεμπελχανάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Δημαρά, τρίποντο του Καραγεώργου και καλάθι του Φραγκογιάννη, προηγήθηκαν με 14-6! Ο Σπηλιόπουλος με 4 πόντους και ο Παούρης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 νέους πόντους του Δημαρά, βρέθηκαν στο +10, 20-10, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 20-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Κούρων Κέας ο Βούλγαρης με buzzer beater τρίποντο, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Γκόλιας και Κούκος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι νησιώτες πήραν μπρος και με 5 πόντους του Σπηλιόπουλου, 4 του Κούκου και καλάθι του Βουτυρά, πλησίασαν στο καλάθι, 26-24. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Τεμπελχανάδες στο +5, 29-24, με τον Δημαρά να βάζει 3 πόντους και τους Καραγεώργο - Χατζηκωνσταντίνου να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 29-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες ήταν ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Φραγκογιάννη, Δηκαυά, Γκούμα και Χατζηκωνσταντίνου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-36. Για τους Κούρους Κέας στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Μουζάκης και Γκόλιας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 15/43 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 9/38 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson MVP των Τεμπελχανάδων ο Φραγκογιάννης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/9 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Κούρων Κέας ο Βούλγαρης με 3 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Τεμπελχανάδες (Καραγεώργος): Γκούμας 3, Καραγεώργος 5 (1), Δημαράς 21 (2), Χατζηκωνσταντίνου 4, Κολιούσης, Μπανάσιος, Φραγκογιάννης 13

Κούροι Κέας (Μουζάκης): Παούρης 2, Μουζάκης 6 (2), Γκόλιας 8, Βουτυράς 2, Μπεθάνης, Σπηλιόπουλος 9, Βούλγαρης 3 (1), Κούκος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!